RAPID ÎNVINGE LA BOTOȘANI ȘI MENȚINE POARTA INTACTĂ

august 23, 2021

Rapid continuă să impresioneze, reușind cel de-al șaselea meci consecutiv fără gol primit, acesta fiind un record pentru Liga 1 în primele șase etape.

Băieții lui Mihai Iosif au învins cu 2-0, prin golurile marcate pe final de către marocanii Younes Bnou Marzouk și Saifeddine Alami, ambii intrați în repriza secundă.

Prima repriză a fost echilibrată, botoșenenii fiind aproape de gol în minutul 31, atunci mingea trimisă către poarta goală de către Papa a fost scoasă cu șoldul de Belu, după ce Moldovan avusese o paradă la șutul lui Roman.

Alin Șeroni a fost iertat de arbitrul Bârsan de cel de-al doilea cartonaș galben, în minutul 43, atunci când l-a faultat pe Morais pe partea dreaptă.

Partea a doua a debutat cu o nouă paradă a portarului rapidist, în fața aceluiași Roman, iar Belu a ratat prima mare ocazie a Rapidului în minutul 56.

În minutul 84, Rareș Ilie îi pune mingea pe cap lui Younes Bnou Marzouk, iar atacantul venit de la Chiasso a deschis scorul cu prima sa reușită în tricoul alb-vișiniu.

Același Marzouk i-a pasat lui Saifeddine Alami pentru gol doi, o contribuție importantă având și Rareș Ilie, cel care a sărit peste minge, iar mijocașul marocan a stabilit scorul final, 2-0 pentru Rapid.

Această victorie menține Rapidul la două puncte în spatele liderului CFR Cluj, dar o distanțează la trei puncte de locul 3, ocupat de botoșeneni.

Pentru giuleșteni urmează partida cu Universitatea Craiova, sâmbăta viitoare, de la ora 21:30.

H. Moldovan – Belu, Săpunaru (cpt.), D. Grigore, J. Morais – Crepulja (88′ Dandea), Al. Albu – R. Moise (69′ Alami), Pănoiu (46′ R. Ilie), Carnat (60′ Hlistei) – Ad. Bălan (69′ Bnou Marzouk). Antrenor: Mihai Iosif.