RAPID ÎNVINGE METALOGLOBUS ȘI MERGE ÎN PLAY-OFF

martie 29, 2021

Rapid a reușit să învingă în meciul decisiv de la Metaloglobus, 4-2 (2-2), și și-a asigurat biletele pentru Play-Off-ul ligii secunde.

Pe „sinteticul” din Pantelimon, băieții lui Mihai Iosif au făcut o partidă excelentă, reușind pentru cea de-a doua etapă consecutivă să înscrie de patru ori și să termine sezonul regular pe locul 4, la numai două puncte de liderul U Craiova 1948.

Meciul a început cum nu se poate mai rău pentru Rapid, când Christo Bolohan, fiul fostului campion giuleștean Mugur Bolohan, a deschis scorul pentru gazde, în minutul 7.

Rapid nu a acuzat șocul și a reușit să întoarcă scorul în numai șase minute. În minutul 18, Adi Bălan a egalat cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat de Bogdan Barbu.

În minutul 24, Rareș Ilie a întors mingea la Toni Sefer, iar șeptarul rapidist a trimis o „torpilă” de la 25 metri, învingându-l pe Gavrilaș.

Avantajul giuleștean s-a păstrat numai cinci minute, Ovidiu Herea egalând cu toată opoziția lui Lucian Goge, stabilind rezultatul primei reprize, 2-2.

În partea secundă, Rapid s-a dezlănțuit, iar în minutul 60, Cătălin Hlistei a înscris golul 11 din actualul sezon, după o nouă pasă a lui Rareș Ilie.

Puștiul de numai 17 ani a adus liniștea prin golul marcat în minutul 78 și a declanșat fiesta printre cei peste 100 de suporteri ce au susținut echipa din parcul alăturat stadionului.

H. Moldovan – Goge (81′ Jorza), Nastos, Dandea (cpt.), Finica – B. Barbu, R. Costin – Sefer (81′ Pănoiu), R. Ilie, Hlistei (87′ Al. Ioniță) – Ad. Bălan (69′ Drăghiceanu). Antrenor: Mihai Iosif.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Florică, Zunic, Benzar, Ursu.