RAPID ÎNVINGE PANDURII, CU 2-1

septembrie 5, 2020

Rapid a reușit să treacă și de cel de-al doilea obstacol dintre cele 20 ale sezonului regular, obținând șase puncte din primele două partide.

După victoria de la Târgu Jiu, cu ACS Viitorul Pandurii, Rapid primea celeilalte echipe din orașul gorjean, CS Pandurii-Lignitul, o echipă necunoscută, ce nu a jucat în prima etapă din cauza unor cazuri de coronavirus.

Băieții lui Adrian Iencsi au început jocul la cârmă, având posesia și atacând cu răbdare, însă deschiderea scorului a venit abia în minutul 28, atunci când mingea a ajuns la Ștefan Pănoiu, cel care a înscris cu un șut la colțul lung, primul gol în tricoul alb-vișiniu.

Deși se părea că Rapid nu va avea probleme, oaspeții au reușit o egalare nesperată, cinci minute mai târziu, când Sebastian Velcotă a reluat cu capul din centrul careului rapidist, reușind să îl învingă pe Virgil Drăghia.

La pauză, Adi Iencsi l-a aruncat în luptă pe Rareș Ilie în locul lui Pănoiu, iar puștiul de numai 17 ani a contribuit la penalty-ul scos de Țîră, în minutul 60.

Cătălin Hlistei a punctat fără șansă pentru Adalcescu și a dus Rapidul din nou în avantaj, marcând cel de-al doilea gol din acest sezon.

Raul Costin a redebutat în alb-vișiniu în minutul 80, când l-a înlocuit pe Bogdan Manole, ușor accidentat, Adi Iencsi trecându-l pe Rareș Lazăr în poziția de fundaș central în ultimele minute.

Rapid a menținut mingea în ultima parte a partidei, trecând de două ori pe lângă majorarea diferenței, însă rezultatul a rămas neschimbat, 2-1, iar giuleștenii își trec alte trei puncte în palmares, având șase după primele două meciuri.

Sâmbăta viitoare, Rapid merge la Slatina pentru o partidă dificilă împotriva echipei lui Vlada și Demici, CSM.

Drăghia – I. Voicu, R. Crișan, B. Manole (80′ R. Costin), Goge – Sefer, R. Lazăr, Pănoiu (46′ R. Ilie) – Drăghiceanu (72′ Dulca), Țîră (62′ Pop), Hlistei (72′ Benzar). Antrenor: Adrian Iencsi.