RAPID ÎNVINGE U. CRAIOVA, ÎN BĂNIE, CU 1-0

iulie 31, 2022

alex ionita gol craiova rapid

Rapid a reușit să învingă Universitatea Craiova, 1-0 (0-0), în etapa a treia a Superligii, chiar pe Ion Oblemenco.

Fără victorie împotriva echipelor din Craiova din 2009, atunci când Rapid învingea cu 4-3, tot în deplasare, băieții noștri veneau cu un moral bun, după succesul de etapa trecută contra FCSB-ului.

În prima parte a jocului ocaziile au fost împărțite, Alex Ioniță având două șanse de gol, în timp ce gazdele au avut în fața un Horațiu Moldovan extrem de sigur.

Cea mai mare șansă a primei părți a venit în minutul 15, când mingea trimisă de Roguljic a lovit bara transversală.

Singurul gol al partidei a venit în minutul 50, atunci când Kait i-a pasat lui Ioniță, „Bulgaru” a pătruns pe partea dreaptă și a șutat perfect din unghi, la colțul lung, fără speranțe pe Lazar.

Croatul Marko Dugandzic a avut șansa de a închide meciul, însă mingea trimisă de el a fost scoasă de pe linia porții de Papp.

Băieții lui Adrian Mutu s-au închis excelent pe final și ar fi putut marca la șansele lui Alex Albu, scăpat de două ori pe banda stângă, însă nu s-a mai înscris iar Rapid a bifat prima victorie în deplasare din acest sezon.

Cu șase puncte după primele trei etape, Rapid ocupă locul 4 în Superligă și va primi vizita piteștenilor de la FC Argeș, sâmbătă seara, de la 21:30, în Giulești.

H. Moldovan – Morais, Săpunaru (cpt.), D. Grigore, F. Ștefan – Kait, Crepulja – Sefer (66′ Pănoiu), A. Ioniță II (66′ Al. Albu), Costache (82′ Papeau) – Dugandzic. Antrenor: Adrian Mutu.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Ignat, D. Iordache, P. Iacob, Onea, A. Ciobanu