RAPID ÎNVINGE UNIVERSITATEA CRAIOVA, CU 2-0

octombrie 30, 2023

Rapid își continuă seria de invincibilitate, reușind să învingă Universitatea Craiova, cu 2-0 (1-0), în etapa #14 din SuperLiga României.

„Giuleștiul” a fost din nou un vulcan, stadionul fiind arhiplin la întâlnirea cu oltenii, iar atmosfera a fost una incendiară. Galeria oaspeților a refuzat deplasarea organizată în București, astfel încât spectacolul a fost asigurat exclusiv de giuleșteni.

Înainte de startul meciului, Alexandru Ioniță II a primit un tricou special, acesta bifând 100 de meciuri oficiale pentru Rapid, iar Rodin Voinea a dat, simbolic, lovitura de start a partidei.

Prima mare ocazie a meciului i-a aparținut lui Funsho Bamgboye, cel care marcase două goluri la Oradea, însă atacantul nigerian este lovit în mână, după o centrarea a lui Borja Valle. Spaniolul a fost preferat în poziția de vârf, în dauna lui Alexandru Stan, acesta jucând ca atacant central în sezonul trecut la Cartagena, în liga a doua spaniolă.

După un sfert de oră, Petrila a trimis puțin peste poartă centrarea foarte bună a lui Funsho, de pe partea dreaptă.

Oltenii au replicat prin ocazia lui Andrei Ivan, șutul său, deviat de Iacob, punându-l la grea încercare pe Horațiu Moldovan, însă portarul naționalei României a scos cu piciorul.

Scorul a fost deschis în minutul 36, după o pasă bună a lui Borza pentru Petrila și o centrarea perfectă, din partea stângă, pentru Funsho Bamgboye, iar nigerianul a pus latul, învingându-l pe Popescu. A fost cea de-a treia reușită pentru Funsho, în două meciuri, iar pentru Petrila cel de-al treilea assist, în ultimele două partide.

Rapidiștii au intrat la cabine cu un avantaj minim, 1-0.

În repriza secundă, Rapid a suferit două accidentari importante, pierzând doi jucători de bază. Petrila a ieșit pe brațe după un duel la mijlocul terenului, fiind înlocuit de Papeau, un diagnostic exact urmând a fi pus după ce va efectua un RMN.

De asemenea, Andrei Borza a acuzat și el o întindere, iar Cristiano Bergodi nu a riscat și l-a aruncat în luptă pe Răzvan Onea, în poziția de fundaș stânga.

Chiar și așa, Rapid a „închis” tabela în minutul 79, atunci când pasa lui Alexandru Stan, intrat în partea secundă, a fost finalizată de Borja Valle, aflat la primul gol pentru Rapid, și cu ajutorul devierii lui Vlădoiu.

Până la final, Mitriță a mai avut un șut periculos de la distanță, iar Funsho a ratat dubla, deși scăpase singur către poarta Craiovei.

Băieții lui Cristiano Bergodi au bifat cel de-al zecelea meci consecutiv fără înfrângere, reușind să se apropie la cinci puncte de liderul clasamentului, FCSB, formație pe care o vor întâlni în etapa următoare, duminică seara.

Până atunci, Rapid va merge în Ghencea, unde va da piept cu CSA Steaua, în grupele Cupei României, miercuri, 1 noiembrie.

H. Moldovan – Braun, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Borza (70′ Onea) – Al. Albu, Oaidă (81′ Kait) – Bamgboye, Al. Ioniță (66′ Al. Stan), Petrila (66′ Papeau) – Valle (81′ Cîrjan). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: V. Drăghia – I. Cristea, D. Grigore, Pănoiu.

U. CRAIOVA

L. Popescu – Șt. Vlădoiu, Screciu, Badelj, Bancu – Al. Crețu (77′ Roguljic), Kurtic (84′ Mateiu), Houri – M. Danciu (84′ A. Trică), A. Ivan (59′ J. Markovic), Al. Mitriță. Antrenor: Corneliu Papură.

Rezerve neutilizate: D. Lazar – Ndong, Raul Silva, M. Căpățînă, Ișfan.

• Atacuri periculoase: 56-86
  • Cartonașe galbene: 3-2 (Iacob ’45, Oaidă ’49, Braun ’70 / Houri ’33, Badelj ’52)