RAPID ÎNVINGE UTA ȘI URCĂ ÎN FRUNTE

august 20, 2022

Rapid a bifat o nouă victorie pe Giulești, 1-0 (1-0), în etapa a șasea a Superligii, contra arădenilor de la UTA.

Din nou cu un stadion arhiplin în spate, băieții lui Adrian Mutu și-au asigurat punctele necesare pentru a urca din nou pe primul loc, cel puțin până luni.

Fără Florin Ștefan, ce a suferit o accidentare la antrenamente, dar cu Răzvan Onea revenit în teren după șase luni, Rapid a avut prima șansă de gol în minutul 11.

Șutul lui Kait, din marginea careului, a fost blocat de un fundaș arădean, ce a deviat mingea în corner.

Șase minute mai târziu, Junior Morais, revenit pe postul de fundaș stânga, a trimis o ghiulea de la 30 de metri și l-a învins pe Balauru, deschizând scorul.

A fost cea de-a treia reușită a brazilianului în meciul cu numărul 41!

Toni Sefer a executat periculos o lovitură liberă, din partea dreaptă, însă Balauru a respins în corner.

Prima șansă de gol a oaspeților a venit în minutul 38, când șutul lui Jobello a trecut peste poarta lui Moldovan.

În prelungirile primei părți, Horațiu a intervenit la șutul lui Otele, din respingere mingea căzând pe bara transversală.

Repriza secundă

Jayson Papeau, intrat după pauză, a avut ocazia de a mări avantajul însă nu a reușit să îl învingă pe Balauru în două faze diferite.

UTA a rămas în zece oameni în minutul 73, atunci când Batha a văzut cel de-al doilea cartonaș galben, după un fault asupra lui Papeau.

Finalul i-a aparținut lui Horațiu Moldovan, portarul Rapidului reușind două parade importante în prelungiri, în fața lui Keșeru și Vukcevic.

Giuleștenii au acumulat 12 puncte după șase etape, cu unul mai mult decât FC Botoșani, ocupanta locului secund.

Datorită faptului că partidele formațiilor ce vor evolua săptămâna viitoare în UEFA Conference League au fost amânate, Rapid va conduce Superliga cel puțin până luni.

Pentru băieții lui Adrian Mutu urmează o deplasare la Sf. Gheorghe, unde vor întâlni sâmbăta viitoare una dintre revelațiile ultimei perioade, Sepsi OSK.