RAPID – MALATYASPOR 2-0

iulie 12, 2019

Rapid își continuă parcursul foarte bine din partidele de verificare, reușind cea de-a treia victorie din tot atâtea meciuri, 2-0, cu Malatyaspor, formație ce a terminat sezonul trecut al Superligii turce pe locul 5.

Băieții lui Daniel Pancu au jucat foarte bine încă din startul partidei, închizând foarte bine culoarele turcilor, iar pe contraatac, Antonio Sefer putea să deschidă scorul, însă mingea șutată de el a lovit stâlpul drept al porții adverse.

Norocul nu a mai ținut cu turcii în minutul 22, atunci când Amir Jorza a profitat de o eroare în defensiva adversă și a marcat primul gol al partidei, stabilind rezultatul primei reprize, Virgil Drăghia având câteva intervenții foarte bune.

După pauză, Rapid a făcut câteva schimbări, însă atitudinea jucătorilor noștri a rămas pozitivă, în ciuda atacurilor Malatyei, iar Ștefan Ciuculescu a închis poarta până la final.

Ba mai mult, în minutul 80, Marian Drăghiceanu a înscris un gol de generic, cu un șut de la 30 metri, din lovitură liberă, ce a lovit întâi transversala, după care a intrat în plasă.

Rapid a bifat astfel cel de-al treilea meci consecutiv fără gol primit, după victoriile la limită, 1-0, cu Concordia Chiajna și FK Csikszereda.

Drăghia (46′ Ciuculescu) – Voicu, Mallo, Iacob (46′ Manole), Oanea (60′ Demici) – Jorza (46′ Dulca), R. Lazăr (60′ Drăghiceanu), Cârstocea – Hlistei (68′ Pănoiu), Vlada (46′ Dodoi), Sefer (60 Goge).