RAPID PIERDE CU HERMANNSTADT

martie 4, 2023

Rapid a pierdut partida cu Hermannstadt, din penultima etapă a sezonului regular, 0-1.

Adrian Mutu a început în primul unsprezece cu Hervin Ongenda, debutant în tricoul Rapidului, și cu Cristian Ignat, pentru prima dată titular în Superligă.

Singurul gol al partidei a fost marcat de Silviu Balaure, în minutul 32, acesta deviind ușor în urma unei centrări de pe partea stângă.

După o primă repriză slabă, Adrian Mutu a făcut patru schimbări la pauză, iar jocul giuleștenilor s-a schimbat, însă, în ciuda câtorva ocazii la poarta lui Letica, sibienii au reușit să mențină avantajul până la final.

În prelungiri, la un fault asupra lui Kait, observat doar din camera VAR, Marko Dugandzic a ratat o lovitură de pedeapsă ce ar fi putut aduce Rapidului un punct.

• Patru foști rapidiști au avut sibienii în delegație: Marius Măldărășanu (antrenor principal), Marian Rada (antrenor secund), Dănuț Perjă (director sportiv) și Dani Coman (președinte).

Pentru Rapid urmează partida cu Farul Constanța, sâmbăta viitoare, de la ora 20:30, la Ovidiu, în ultima etapă a sezonului regular.

În clasament, Rapid rămâne pe locul 4, cu 52 de puncte, la două în spatele FCSB-ului, ocupanta locului 3, și la 9 de liderul Farul Constanța.

H. Moldovan – Belu, Săpunaru (cpt.), C. Ignat, Morais – Crepulja (46 Al. Albu), Emmers (46 Kait) – Al. Ioniță, Ongenda (46 Costache), Papeau (75 Pănoiu) – Luckassen (46 Dugandzic). Antrenor: Adrian Mutu.

Rezerve neutilizate: V. Drăghia – D. Grigore, P. Iacob, Onea.