RAPID PIERDE DERBY-UL CU CFR CLUJ

februarie 21, 2022

Rapid a pierdut la limită partida de la Cluj, împotriva liderului CFR, 1-2 (0-1), din etapa a 27-a a Ligii 1.

Într-o atmosferă foarte frumoasă, cu aproximativ 800 de rapidiști în Peluza oaspeților, Rapid a intrat mai greu în meci, în prima repriză nereușind să pună probleme pe partea ofensivă.

Mai mult, în minutul 31, fundașul dreapta Răzvan Onea a părăsit terenul accidentat, fiind înlocuit de Belu.

Astfel, cu două minute înainte de finalul primei părți, Graovac a deschis scorul după o fază norocoasă, iar clujenii au intrat la cabine cu avantaj minim.

După pauză, Rapid a fost mult mai motivată, reușind una dintre cele mai bune reprize din acest sezon.

Profitând de retragerea clujenilor, băieții lui Mihai Iosif au atacat încontinuu, creându-și numeroase ocazii, fiind privați și de un penalty clar, la un henț al lui Susic, la șutul lui Ioniță.

În minutul 70, Junior Morais și Rareș Ilie au făcut o fază superbă, iar brazilianul a finalizat cu un șut la colțul lung, aducând egalarea.

Rapid ar fi putut prelua imediat conducerea, însă șutul lui Rareș Ilie a fost respins în corner de Hindrich.

Fără căpitanul Săpunaru, accidentat și el, clujenii au profitat de una dintre puținele ocazii din partea a doua, inscriind golul victoriei prin fostul rapidist Ciprian Deac, după o nouă fază norocoasă, în care Horațiu Moldovan, providențial și în acest meci, reușise inițial inițial să respingă.

CFR a obținut astfel o victorie importantă în lupta pentru titlu, în timp ce șansele Rapidului la play-off au devenit aproape nule.

Pentru giulesteni urmează derby-ul cu Dinamo, de sâmbătă, de pe Arena Națională.

Moldovan – Onea (31′ Belu), Dandea, Grigore, Morais – Săpunaru (cpt.) (81′ Pănoiu), Kait – Stahl (46′ Sefer), Moise (46′ Al. Ioniță), R. Ilie (81′ Goge) – Vojtus. Antrenor: Mihai Iosif.