RAPID PIERDE DUELUL CU FCSB

noiembrie 6, 2022

Rapid a pierdut derby-ul cu FCSB, disputat pe Arena Națională, 1-3 (0-2), în etapa #17 din SuperLiga României.

Giuleștenii au început bine jocul, Mattias Kait ratând deschiderea scorului, șutul său fiind respins în corner de Târnovanu.

Câteva minute mai târziu, Dragoș Grigore a înscris, însă golul său a fost anulat pe motiv de off-side.

Gazdele au punctat de două ori până la pauză, la singurele ocazii importante, prin Andrei Cordea (14) și Andrea Compagno (29).

Nici repriza secundă nu a fost una foarte reușită pentru băieții lui Adrian Mutu, FCSB punctând din nou în minutul 58, prin Octavian Popescu.

Rapid a rămas în zece oameni după eliminarea lui Junior Morais, la o reacție nervoasă a fundașului nostru, în minutul 70.

Șase minute mai târziu, rapidiștii au obținut un penalty la faultul lui Crețu asupra lui Marko Dugandzic, iar croatul a marcat din nou de la punctul cu var.

A fost golul de onoare al Rapidului, partida încheindu-se cu victoria gazdelor, cu 3-1.

Pentru Rapid urmează o săptămână cu două meciuri pe stadionul Giulești. Miercuri, de la 21:00, în grupele Cupei României, Rapid va primi vizita Farului, pentru ca trei zile mai târziu să întâlnească Universitatea Craiova, în campionat.

H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), D. Grigore, Morais – Kait, Al. Albu, Emmers (67′ A. Ciobanu) – Sefer (59′ Pănoiu), Luckassen (72′ F. Ștefan), Al. Ioniță II (59′ Dugandzic). Antrenor: Adrian Mutu.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Ignat, P. Iacob, Crepulja, Vojtus

FCSB

Târnovanu – V. Crețu, Haruț, Tamm, Radunovic – D. Olaru, Șut, Oaidă (84′ Nikolov) – Cordea (88′ F. Coman), Compagno (84′ Omrani), O. Popescu (64′ Miculescu). Antrenor: Mihai Pintilii.

Rezerve neutilizate: A. Vlad – Boboc, Bouhenna, Pantea, Radaslavescu

#ZiDeMeci: Final