RAPID PIERDE ÎN PRELUNGIRI JOCUL CU U. CRAIOVA

august 28, 2021

Seria de invincibilitate a Rapidului s-a încheiat în etapa a șaptea, după 1-2 cu Universitatea Craiova, oaspeții reușind să întoarcă scorul în ultimele minute, profitând de avantajul unui om în plus mai bine de o repriză.

Rapid nu s-a putut baza pe trei piese importante, Sefer și Morais, suspendați, și Dragoș Grigore, accidentat.

După șase meciuri în care poarta lui Horațiu Moldovan a rămas intactă, Rapid a făcut o primă repriză foarte bună pe Arena Națională, reușind să deschidă scorul în minutul 15, atunci când șutul lui Alexandru Albu, din afara careului, s-a oprit în vinclul porții lui Pigliacelli.

Cătălin Hlistei a avut șansa desprinderii, însă lovitura sa de cap a fost parată de portarul italian.

Momentul cheie al partidei s-a petrucut cu un minut înainte de pauză, atunci când la un duel pentru minge, Claudiu Belu a primit cel de-al doilea cartonaș galben și implicit pe cel roșu.

Repriza secundă s-a desfășurat într-un singur sens, către poarta lui Moldovan, portarul nostru făcând adevărate minuni.

Din păcate, după mai bine de 13 reprize fără gol, Markovic a egalat în minutul 84.

Oltenii au dat lovitura în prelungiri, atunci când șutul imparabil al lui Koljoc a stabilit rezultatul final, 1-2.

Băieții lui Mihai Iosif rămân pe locul 2, la două puncte în urma liderului CFR Cluj.

Pentru Rapid urmează deplasarea de la Arad, pe 10 septembrie, împotriva formației lui Laszlo Balint, UTA Arad.

H. Moldovan – Belu, Săpunaru (cpt.), Dandea, Goge – Albu, Crepulja – Carnat (74′ Nastos), R. Ilie (74′ L. Florică), Hlistei (89′ Alami) – Ad. Bălan (45+2′ R. Moise). Antrenor: Mihai Iosif.