RAPID PIERDE LA CLUJ: 2-3, CU CFR

mai 6, 2024

Rapid a continuat seria rezultatelor negative din Play-Off, pierzând cu 3-2 la Cluj-Napoca, în duelul cu CFR, din etapa a opta a SuperLigii.

Giuleștenii au deschis scorul prin Ermal Krasniqi, în minutul 16, acesta reușind să înscrie cu un șut de la mare distanță.

Patru minute mai târziu, gazdele au egalat prin Daniel Bîrligea, acesta finalizând cu capul centrarea lui Otele.

Același Otele i-a adus în avantaj pe clujeni, cu un șut la colțul scurt al porții apărate de Bogdan Ungureanu, în minutul 30.

În partea secundă, nigerianul Philip Otele a realizat „dubla”, la zece minute de la reluare.

Golul meciului i-a aparținut lui Borisav Burmaz, sârbul transformând o lovitură liberă de la aproximativ 30 metri, sub bara porții lui Sava, în minutul 60.

Rapid ar fi putut egala, însă Albion Rrahmani a ratat o lovitură de pedeapsă primită în urma unui henț în careu, goalkeeperul clujenilor reușind să pareze șutul kosovarului.

Cătălin Cîrjan, intrat după pauză, ar fi putut înscrie și el, însă șutul din unghi a lovit bara porții clujene.

În urma acestei victorii, CFR Cluj a urcat pe poziția secundă, cu 40 de puncte, în timp ce Rapid a coborât pe locul 6, cu 29 de puncte.

Vineri seara, giuleștenii se vor deplasa la Sf. Gheorghe, unde vor juca împotriva lui Sepsi OSK, formația de pe locul 5.

B. Ungureanu – Onea, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Braun (57′ A. Borza) – Emmers (57′ Oaidă), Kait – Krasniqi (80′ Bamgboye), Papeau (58′ Burmaz), Petrila (80′ C. Cîrjan) – Rrahmani. Antrenor: Bogdan Lobonț.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Bădescu, D. Grigore, Cepoi, El Sawy, G. Gheorghe, Hasani.