RAPID PIERDE LA CRAIOVA, 2-3, CU FCU 1948

martie 1, 2022

Rapid a pierdut duelul de la Craiova, 2-3 (0-0), cu FCU 1948, într-o partidă contând pentru penultima etapă a sezonului regular.

Fără Junior Morais, suspendat, dar cu Alex Albu revenit după două etape, Rapid a făcut o primă repriză mai puțin reușită din punct de vedere ofensiv, punându-i foarte rar probleme tânărului portar oltean Popa.

De cealaltă parte, Horațiu Moldovan a avut câteva intervenții foarte bune, însă nici oltenii nu au fost extrem de periculoși, iar prima repriză s-a încheiat fără gol, 0-0.

În partea secundă, rapidiștii au ieșit mai mult la joc, iar în minutul 58, Rareș Ilie, cel mai bun pasator al echipei, i-a dat un assist lui Jakub Vojtus, slovacul marcând cu „sânge rece”, în cel de-al doilea meci consecutiv.

Deși spera la prima victorie după nouă meciuri, Rapid a avut parte de șase minute negre, atunci când oltenii au punctat de trei ori, prin Baeten (72), Sidibe (74) și Compagno (77).

Estonianul Mattias Kait a readus speranțele în tabăra giuleșteană cu un gol de senzație, în minutul 81, cu un șut perfect de la mare distanță, sub transversala porții oltene, după o pasă a lui Ioniță.

Finalul s-a jucat pe contre, Rapid căutând golul egalizator, însă și gazdele ar fi putut înscrie pe contraatac, iar victoria le-a aparținut celor de la FCU 1948.

În urma acestui rezultat, cu o etapă înainte de finalul sezonului regular, Rapid ocupă locul 9, cu 37 de puncte, cu patru mai multe decât echipa antrenată de Nicolo Napoli.

Peste numai patru zile, sâmbătă, de la 20:30, Rapid va primi vizita ultimei clasate, Academica Clinceni, într-o partidă ce se va desfășura la Mioveni, fără spectatori.

H. Moldovan – Acuna, Săpunaru (cpt.), D. Grigore, Goge – Kait (84′ Bnou Marzouk), Al. Albu – Sefer, R. Ilie, Carnat (46′ Al. Ioniță II) – Vojtus. Antrenor: Mihai Iosif.