RAPID PIERDE LA CRAIOVA, DUPĂ 5 VICTORII CONSECUTIVE

aprilie 20, 2021

Derby-ul ligii secunde, dintre FC Universitatea Craiova 1948 și Rapid București, s-a încheiat cu victoria la limită a oltenilor, 1-0 (1-0).

Venită după cinci victorii la rând, Rapid mergea la Craiova din postura de lider, având golaveraj superior față de formația lui Eugen Trică, însă Mihai Iosif nu s-a putut baza pe mai mulți jucători, Mircea Leasă, Amir Jorza, Enrichi Finica, Ivica Zunic și Adrian Bălan, toți cu probleme medicale.

Universitatea a început mai bine, deschizând scorul destul de devreme, în minutul 12, când o centrare din partea stângă a trecut prin fața apărării giuleștene, a ajuns la Andrea Campagno, iar atacantul italian a punctat cu poarta goală.

Gazdele au profitat de moment și au forțat golul secund, însă șutul lui Baeten, din centrul careului, a lovit bara din dreapta lui Moldovan.

Rapid a replicat prin două șuturi de la distanță ale lui Alex Ioniță, cel care l-a înlocuit pe accidentatul Adi Bălan, însă fără mari probleme pentru tânărul portar al oltenilor, Mario Enache.

În minutul 60, celălalt italian al craiovenilor, fundașul Paramatti, l-a lovit în stomac pe Lazăr și a văzut direct cartonașul roșu, lăsându-i pe olteni în 10 oameni.

Băieții lui Mihai Iosif nu au reușit să profite de superioritate, iar finalul, în ciuda atacurilor giuleștene, nu a mai adus nimic nou pe tabelă.

Craiova învinge cu 1-0 și urcă pe prima poziție a clasamentului, cu 45 de puncte, cu trei peste Rapid și patru mai mult decât CS Mioveni.

H. Moldovan – I. Voicu (cpt.)(R. Ilie 66′), Dandea, Nastos, Goge – B. Barbu, R. Lazăr (Ernest 78′) – Sefer (Drăghiceanu 66′), Pănoiu (Florică 66′), Hlistei (O. Ursu 78′) – Al. Ioniță. Antrenor: Mihai Iosif.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Ignat, R. Costin, S. Iosif.