RAPID PIERDE LA IAȘI, 1-3 CU POLI

februarie 25, 2024

După cinci victorii consecutive, Rapid a pierdut la Iași, 1-3, cu Politehnica, în runda #27 a Superligii României.

Prima repriză a fost una echilibrată, cu ocazii puține.

Ermal Krasniqi l-a pus la încercare pe Aielenei, în timp ce gazdele au replicat printr-un șut de la distanță, pe lângă poarta lui Aioani.

Rapid a deschis scorul în minutul 52, prin kosovarul Krasniqi, acest finalizând din centrul careului, după o minge primită de la Samayoa.

Ieșenii au egalat repede, după numai trei minute, prin tunisianul Adel Bettaieb, cel care a profitat de o greșeală în defensiva rapidistă.

Rapid a trecut pe lângă golul doi, Funsho Bamgboye și Borisav Burmaz ratând șanse bune.

• Jakub Hromada, jucătorul împrumutat de la Slavia Praga, a debutat pentru Rapid, intrând în minutul 78, în locul lui Alexandru Albu

În minutul 87, gazdele au dat lovitura prin Alin Roman, cel care a avut o execuție excelentă, după pasa lui Allanzinho.

Giuleștenii au forțat golul egalizator, însă tot ieșenii au punctat, prin Shayon Harrison, în cel de-al patrulea minut din prelungiri.

Rapid a pierdut primul joc din 2024 și a coborât pe poziția a treia, fiind la egalitate de puncte cu CFR Cluj, 48.

Aioani – Braun, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Borza – Krasniqi (78′ Bamgboye), Al. Albu (78′ Hromada), Djokovic (64′ Oaidă), Papeau (64′ Petrila) – Burmaz (78′ Hasani), Rrahmani. Antrenor: Cristiano Bergodi.