RAPID PIERDE LA MIOVENI ȘI RATEAZĂ BARAJUL

mai 17, 2022

Rapid a pierdut la Mioveni, 2-3 (0-1), și a ratat calificarea la primul baraj pentru Conference League.

Gazdele au deschis scorul prin Sanoh (40), după un șut excelent din marginea careului, intrând la cabine în avantaj.

Băieții lui Adrian Mutu au revenit pe tabelă în minutul 59, atunci când centrarea perfectă a lui Rareș Ilie a fost reluată în plasă, cu capul, de Alex Ioniță II.

Un singur minut s-au bucurat rapidiștii, deoarece Mioveni a revenit în avantaj, după golul marcat de Dorinel Oancea, cu un șut puternic din unghi, mingea lovind stâlpul din stânga lui Horațiu Moldovan, înainte de a intra în plasă.

Rapidiștii au dominat partida și au reușit golul egalizator în minutul trei din prelungiri, când șutul deviat al lui Younes Bnou Marzouk a intrat în poarta argeșenilor.

Când giuleștenii mai sperau la măcar un atac, pentru a obține victoria, gazdele au punctat din nou, pe contraatac, prin Albert Voinea, năruind speranțele Rapidului la cupele europene.

În urma acestui rezultat, Rapid a terminat pe locul 3 din Play-Out, ratând astfel șansa de a juca în primul baraj pentru Conference League.