RAPID PIERDE LA SCOR ULTIMUL MECI AMICAL

iulie 5, 2022

Rapid a încheiat cantonamentul din Austria cu o înfrângere usturătoare, 1-7 (0-1), cu Slavia Praga, vicecampioana Cehiei.

Cehii au deschis scorul repede, în minutul 2, la prima fază mai periculoasă, atunci când Ewerton a pătruns pe partea stângă și l-a învins pe Horațiu Moldovan cu un șut excelent, stabilind și rezultatul primei reprize.

În partea secundă, Rapid a avut o șansă uriașă de a egala, însă șutul de la distanță a lui Ciobanu a lovit bara din dreapta porții lui Kolar.

Din acel moment, cehii au înscris gol după gol, ducând scorul la 5-0, prin reușitele lui Ewerton (51, 53), Usor (55) și Jurecka (67).

Rapidiștii au înscris golul de onoare în minutul 69, prin Jakub Vojtus, cel care a finalizat cu capul, din centrul careului, centrarea excelentă a lui Vali Costache.

Slavia a mai punctat de două ori până la final, prin Valenta (80) și Olayinka (84), și a învins astfel cu 7-1, administrând Rapidului cea mai categorică înfrângere de la renașterea din 2017.

Miercuri, delegația Rapidului se va întoarce în țară, urmând a se pregăti în București de startul noului sezon de Superligă, de pe 16 iulie, când băieții lui Adrian Mutu se vor deplasa la Cluj-Napoca, pentru meciul cu CFR.

H. Moldovan – Belu (17 Săpunaru, 88 Ignat), D. Grigore (cpt), P. Iacob, Morais – Albu, Crepulja – A. Ciobanu (57 F. Ștefan), Pănoiu (35 V. Costache), R. Ilie (72 Sefer) – Vojtus. Antrenor: Adrian Mutu.