RAPID PIERDE MECIUL DE CUPĂ ÎN FAȚA FARULUI

noiembrie 9, 2022

Farul Constanța a reușit să învingă Rapidul în etapa a doua a grupelor Cupei României, 2-0 (1-0), prin două goluri marcate în prelungirile celor două reprize.

Răzvan Onea a ratat prima șansă de gol după zece minute, atunci când a șutat puternic din unghi în plasa laterală.

După jumatate de oră, Florin Ștefan l-a pus la încercare pe Buzbuchi, însă portarul constănțean a respins șutul-centare al fundașului stânga.

Ljuban Crepulja a scăpat singur cu portarul advers, însă nu a tras la poartă și a fost blocat.

În minutul 38, Mattias Kait și Marko Dugandzic au avut două ocazii uriașe, la aceeași fază, croatul nereușind să înscrie din trei metri.

Când toată lumea se pregătea de pauză, la ultima fază a reprizei, Kait l-a faultat pe Andronache în careu. Căpitanul Carlo Casap a executat sigur și l-a învins pe Virgil Drăghia, titular ca și în meciurile trecute din Cupa României.

Constănțenii au intrat în avantaj la cabine, în ciuda faptului că nu au avut nicio ocazie mare la poarta Rapidului.

Giuleștenii au părut că au șansa egalării după ce arbitrul Feșnic a acordat penalty la faultul lui Borza asupra lui Alex Albu, însă după consulatarea VAR-ului „centralul” a anulat decizia inițială.

În ciuda atacurilor rapidiste, oaspeții au fost aproape de golul secund în două ocazii, însă Virgil Drăghia a intervenit foarte bine.

Farul a închis tabela în minutul șapte de prelungire, atunci când nou-intratul Adrian Mazilu a punctat după o acțiune personală pe partea dreaptă.

Rapid pierde primul meci pe Giulești după șase luni și rămâne cu trei puncte în grupa Cupei României, în timp ce Farul acumulează patru puncte.

Pentru un loc în sferturi, Rapid trebuie să învingă în ultima etapă a grupelor, la Cluj-Napoca, în luna decembrie, când va întâlni Universitatea.