RAPID PIERDE PRIN DOUĂ AUTOGOLURI

august 14, 2023

Rapid a pierdut partida din etapa a cincea din Superligă, 0-2 (0-0), pe teren propriu, contra Petrolului Ploiești.

Pe un Giulești arhiplin, cu toate biletele vândute, rapidiștii au fost învinși în urma a două autogoluri.

Prima repriză a fost una fără multe ocazii, giuleștenii fiind aproape de gol spre final, când Oaidă a trimis în portarul Zima din câțiva metri. De cealaltă parte, ploieștenii au ratat prin Irobiso, șutul nigerianului fiind deviat de Horațiu Moldovan în bara transversală, și prin Doua, cel care a trimis pe lângă poartă, de la mare distanță.

În minutul 60, Cristi Săpunaru a trimis cu capul din poziție bună, însă portarul Zima a intervenit.

Două minute mai târziu, în urma unui corner, mingea l-a lovit pe Răzvan Oaidă și a intrat în propria poartă, permițându-le oaspeților să deschidă scorul.

Rapid putea egala în minutul 74, atunci când pasa lui Borja Valle l-a găsit bine în centrul careului pe Dugandzic, însă golgheterul campionatului s-a complicat și a ratat o șansă uriașă.

În minutul cinci din prelungiri, Valle și Moldovan s-au încurcat și spaniolul a înscris și el un autogol, stabilind rezultatul final, 2-0 pentru Petrolul.

În urma acestui rezultat, Rapid rămâne cu cinci puncte adunate în primele cinci runde, iar în etapa viitoare va primi vizita Farului Constanța, duminică, de la 18:15, pe Giulești.

H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Braun – Al. Albu, Oaidă (82′ Kait) – Bamgboye (67′ Valle), Cîrjan (67′ Pănoiu), Petrila (67′ Papeau) – Dugandzic. Antenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: Drăghia – I. Cristea, Morais, Al. Ioniță II, Costache.