RAPID REMIZEAZĂ CU FARUL, 1-1

aprilie 2, 2023

Rapid și Farul Constanța au terminat la egalitate, 1-1 (0-0), în etapa a doua a Play-Off-ului SuperLigii României.

Într-o atmosferă incendiară, pe un Giulești arhiplin, băieții lui Adrian Mutu au început mai bine partida, ratând o ocazie uriașă după numai șapte minute. Alex Albu a scăpat singur cu Aioani, a încercat un șut la colțul lung, însă portarul constănțenilor a avut un reflex extraordinar.

Oaspeții au replicat prin Denis Alibec și Constantin Grameni, cei doi luând la țintă buturile porții lui Moldovan. Primul a șutat în transversală, în timp ce Grameni a șutat din afara careului, în stâlpul din dreapta lui Horațiu.

Mazilu a repetat faza din ultima etapă a sezonului regular, șutând dintr-o poziție similară cu cea de la golul din meciul de la Ovidiu, însă de această dată goalkeeperul nostru a fost la post.

La pauză, antrenorul Rapidului l-a aruncat în luptă pe Funsho Bamgboye, iar nigerianul avea să fie decisiv în minutul 55.

Răzvan Onea, folosit în partea secundă ca mijlocaș stânga, a pătruns în careu, a centrat până la Dugandzic, croatul a deviat mingea care a ajuns la Funsho, cel care a pus latul și a deschis scorul.

Golgheterul campionatului, Dugandzic, a avut golul secund în gheată, însă șutul său, din șase metri, a trecut pe lângă poarta lui Aioani.

În minutul 76, Dragoș Nedelcu a prins un șut perfect din marginea careului, fără speranțe pentru Horațiu Moldovan, și a restabilit egalitatea.

Ultima ocazie a meciului i-a aparținut lui Sali, însă mijlocașul Farului a trimis pe lângă poartă, din poziție bună.

Rapid și Farul au remizat, iar distanța dintre cele două echipe rămâne de 8 puncte.

Giuleștenii se vor deplasa la Sf. Gheorghe, pentru jocul din etapa a treia, când vor întâlni Sepsi OSK.

H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), D. Grigore, Morais – Albu, Kait (73′ Papeau) – Sefer, Pănoiu (46′ Bamgboye), Costache (32′ Emmers) – Dugandzic. Antrenor: Adrian Mutu.