RAPID REMIZEAZĂ LA CLUJ, 2-2, CU CFR

martie 20, 2023

Rapid a terminat la egalitate primul meci din Play-Off, 2-2, pe terenul lui CFR Cluj, în fața a aproximativ 8.000 de spectatori.

Clujenii au început în forță, obținând o lovitură de pedeapsă după numai două minute, atunci când Horațiu Moldovan l-a faultat pe Rangelo Janga. Tot jucătorul din Curacao a executat și a deschis scorul pentru campioana en-titre.

Giuleștenii nu au acuzat șocul și au revenit pe tabelă după numai 11 minute, atunci când Ștefan Pănoiu i-a oferit o pasă superbă lui Răzvan Onea, fundașul nostru a centrat, iar Mattias Kait a înscris din interiorul careului mic.

Estonianul a reușit primul gol al sezonului și cel de-al treilea în tricoul alb-vișiniu.

Onea și Costache au trecut pe lângă golul secund, însă italianul Scuffet a avut o dublă intervenție extraordinară.

În minutul 23, Nana Boateng i-a adus din nou în avantaj pe clujeni, cu un gol norocos. Șutul din alunecare al ghanezului l-a prins pe picior greșit pe Moldovan și a punctat pentru golul secund, stabilind și rezultatul primei reprize, 2-1.

La un pas de remontada

La zece minute de la reluare, Răzvan Onea a restabilit din nou egalitatea, cu primul gol în tricoul alb-vișiniu, după un assist al lui Sefer.

Valentin Costache a avut una dintre cele mai mari șanse de gol ale meciul, însă șutul său cu latul, din poziție bună, a trecut pe lângă poartă.

Croatul Anton Maglica a adus bucuria în tribunele stadionului „Dr. Constantin Rădulescu”, însă VAR-ul a acordat off-side și a menținut rezultatul egal.

Rapid a trecut pe lângă victorie, Alex Ioniță, intrat în prelungiri, și Marko Dugandzic, având o ocazie uriașă, la ultima fază a partidei.

Cele două formații au terminat la egalitate, 2-2, după un meci extrem de spectaculos.

După o pauză de două săptămâni, datorată meciurilor echipelor naționale, Rapid va primi vizita Farului Constanța, pe Giulești, în runda a doua a Play-Off-ului.