RAPID – SEPSI, FĂRĂ GOLURI

mai 12, 2023

Rapid și Sepsi au remizat în etapa a opta din Play-Off-ul Superligii României, 0-0, pe Giulești.

Meciul a început cu lovitura de start simbolică dată de sărbătoritul acestei săptămâni, Rică Răducanu, cel care a împlinit 77 de ani.

După înfrângerea de la Ovidiu, rapidiștii sperau într-o victorie care să îi mențină în cursa pentru cupele europene.

Prima șansă de gol i-a aparținut lui Ștefănescu, șutul acestuia fiind respins peste poartă de către Horațiu Moldovan. Același Ștefănescu a fost blocat în ultimul moment de Junior Morais, după numai zece minute.

În partea secundă, Ștefan Pănoiu, intrat după pauză, a avut câteva ocazii bune, însă portarul Niczuly a intervenit oportun de fiecare dată.

Kevin Luckassen a fost și el aproape de golul victoriei, însă șutul său, din prelungiri, a trecut puțin pe lângă poarta oaspeților.

Partida s-a încheiat fără goluri, remiză ce menține cele două echipe pe ultimele două locuri din Play-Off.

În următoarea etapă, Rapid va primi vizita Universității Craiova, pe 22 mai, de la ora 20:30.

H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), D. Grigore, Morais – Emmers (46′ Al. Ioniță II), Al. Albu, Kait – Sefer (68′ Pănoiu), Dugandzic (86′ Luckassen), Bamgboye. Antrenor: Adrian Mutu.

Rezerve neutilizate: Drăghia – P. Iacob, Papeau, F. Ștefan, Ongenda, V. Costache.