RAPID SUFERĂ O NOUĂ ÎNFRÂNGERE

octombrie 29, 2020

Deși se spera ca schimbarea antrenorului să aducă un suflu nou la echipă, Rapid a continuat forma foarte slabă și a pierdut categoric jocul restant din etapa a VIII-a, 0-3 (0-1), cu CS Mioveni.

Fără căpitanul Ionuț Voicu, accidentat la meciul cu Progresul, dar cu toți jucătorii vindecați de Covid-19, băieții lui Mihai Iosif nu au reușit să își revină după ultimele eșecuri.

Și ei cu un nou antrenor, Alex Pelici, argeșenii au deschis scorul în minutul 22, când un contraatac rapid l-a găsit singur la 16 metri pe tânărul Mihai Ișfan, iar mijlocașul Mioveniului a înscris cu un șut plasat, la colțul lung.

Rapid nu a avut reacție, iar până la pauză nu și-a creat nicio ocazie.

La pauză, Mihai Iosif l-a aruncat în luptă pe Vlad Mocioacă, înlocuindu-l pe Ștefan Pănoiu, pentru a-i face loc la mijloc lui Amir Jorza, cel care începuse ca fundaș dreapta.

La zece minute de la reluare, după un corner, brazilianul Gomes Garutti a majorat scorul din careul mic, după o lovitură de cap.

În minutul 69, Sergiu Negruț stabilește scorul final, transformând un penalty, obținut de Rusu, după un fault al lui Drăghia.

După această înfrângere, Rapid coboară pe locul 11, fiind depășit chiar de CS Mioveni, și urmează să joace împotriva Universității Cluj, în cazul în care aceasta va primi acordul DSP-ului.