RAPID – „U” CLUJ 2-3

noiembrie 27, 2023

Rapid și-a încheiat perioada de 13 meciuri fără înfrângere, pierzând, surprinzător, partida cu Universitatea Cluj, 2-3, după ce a condus cu 2-0.

În ciuda frigului, 10.800 de suporteri au luat calea Giuleștiului în speranța victoriei care ar fi urcat Rapidului pe locul secund.

Rapidiștii au reușit să aibă un avantaj de două goluri după 25 de minute. Mai întâi, Cristi Săpunaru l-a blocat pe Dan Nistor, iar apoi, în minutul 14, șutul lui Jayson Papeau l-a învins pe Iliev, mingea fiind deviată de Masoero.

Zece minute mai târziu, centrarea lui Funsho, de pe partea dreaptă, a fost reluată în plasă de Alex Ioniță II, cel care a majorat diferența, cu o execuție simplă.

Până la pauză, oaspeții au reintrat în joc, după golul marcat (’40) de Daniel Popa, după ce Horațiu Moldovan avusese inițial o intervenție salvatoare.

Repriza secundă nu a fost una foarte reușită pentru Rapid, clujenii întorcând scorul prin golurile marcate de Alexandru Chipciu (55) și Ianis Stoica (73).

Astfel, giuleștenii pierd cel de-al treilea meci al sezonului, însă rămân pe poziția a treia, cu 30 de puncte, la două lungimi în spatele lui CFR Cluj.

În runda următoare, băieții lui Cristiano Bergodi se vor deplasa la Botoșani, pentru întâlnirea cu „lanterna roșie” a SuperLigii.

H. Moldovan – Braun, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Borza (88′ Onea) – Kait (65′ K. Soni), Al. Albu – Bamgboye (88′ Cîrjan), Al. Ioniță II (77′ Tsoumou), Papeau (77′ El Sawy) – B. Valle. Antrenor: Cristiano Bergodi.

„U” CLUJ

Iliev – Vătăjelu, Pitian, Masoero, G. Simion – Doukoure (82′ I. Filip), Fossati (31′ D. Oancea) – I. Stoica (89′ F. Ilie), D. Nistor, Al. Chipciu – D. Popa (81′ Popadiuc). Antrenor: Ovidiu Ioan Sabău.

• Atacuri periculoase: 84-65
  • Cartonașe galbene: 1-4 (Braun ’90+2 / Pitian ’51, Masoero ’63, Oancea ‘87, Popadiuc ’90+2)