RAPID U17, 99% MAI DEPARTE ÎN CUPĂ

martie 6, 2023

Etapa a patra a grupelor Cupei României a adus față în față FC Rapid și Politehnica Iași, în meciurile pentru Cupa de Tineret și Cupa Elitelor U17.

Prima partidă, cea din Cupa de Tineret, a avut un deznodământ neașteptat. După ce în sezonul regular Rapid a condus cu 2-0 și a pierdut cu 3-2, la Iași, istoria s-a repetat și la Baza Constructorul.

Tineretul Rapidului a făcut un meci excelent, timp de 65 de minute, oaspeții neavând nicio șansă. Andrei Ioniță a fost în prim-plan, atacantul nostru punctând de două ori, în minutele 6 și 36, având, pe lângă cele două reușite și alte ocazii mari.

Totul s-a schimbat în numai trei minute, ieșenii marcând în minutele 65 și 68, la două greșeli ale defensivei rapidiste, prin Al. Hrib și Tînăru.

Când Rapid ataca în căutarea victoriei, oaspeții au dat lovitura pe contraatac, atunci când Condurachi a înscris golul de 2-3, în minutul 89.

RAPID U18

• D. Dumitru – Pălii, R. Bădescu, M. Mereanu, R. Eremia – Al. Crivac, D. Iordache – Al. Stan (60 R. Gal), R. Stanciu (cpt.), D. Despa – An. Ioniță. Antrenor: Rodin Voinea.

6. LPS Buzău – 1p (3-16)

În ultima etapă (12 martie, ora 12:00): FC Botoșani – RAPID, LPS Buzău – Petrolul, Poli Iași – CSA Steaua.

A urmat jocul din Cupa Elitelor U17, un meci la fel de intens și de disputat, în ciuda faptului că nu s-a înscris decât un gol. Rapid a învins cu 1-0, singurul gol fiind reușit în minutul 84, de Albert Cuculescu.

Prin această victorie, Rapid își asigură în măsură de 99% calificarea în faza următoare.