REMIZĂ ÎN DERBY | FCSB – RAPID 2-2

aprilie 21, 2024

Rapid a terminat la egalitate, 2-2, meciul de pe Arena Națională împotriva liderului FCSB, într-un meci contând pentru etapa a cincea a Play-Off-ului Superligii.

Cu Bogdan Lobonț la debut, ca antrenor principal, acesta înlocuindu-l pe Cristiano Bergodi la jumătatea acestei săptămâni, Rapid a obținut primul punct din Play-Off, după patru înfrângeri consecutive.

Gazdele, care cu o victorie și-ar fi putut asigura titlul de campioană, au început foarte bine și au deschis scorul în minutul 10. Darius Olaru a preluat mingea în careu, a făcut un dribling scurt și a înscris cu un șut puternic, pe jos.

Două minute mai târziu, Krasniqi a recuparat un balon în terenul adevers, mingea a reajuns la el după pasele lui Hromada și Rrahmani, iar Ermal a egalat cu un la colțul scurt, ce l-a învins pe Târnovanu.

În minutul 16, centrarea lui Claudiu Petrila, din lovitură liberă de pe partea dreaptă, a fost reluată cu capul în plasă de către Albion Rrahmani, aflat la cel de-al 16-lea gol stagional.

Florent Hasani putea majora diferența pentru giuleșteni, însă golul său a fost anulat pe motiv de offside, iar Petrila a ratat și el desprinderea după o fază unu la unu cu Târnovanu, însă goalkeeperul gazdelor a menținut FCSB-ul în joc.

După pauză, în minutul 57, echipa lui Charalambous a egalat prin Alexandru Băluță, după ce în prealabil mingea ieșise în aut, la centrarea lui Olaru, iar golul ar fi trebuit anulat.

Împinsă din spate de public, FCSB a avut două șanse bune de a înscrie, însă Marian Aioani a avut două parade excelente, în fața lui Coman și Ngezana.

Pe final, Rrahmani ar fi putut aduce victoria Rapidului, însă lovitura sa de cap, din câțiva metri, a trecut peste poartă, iar meciul s-a încheiat la egalitate, 2-2.

În urma acestui rezultat, Rapid rămâne pe locul 5, cu 29 de puncte, la trei puncte în spatele Farului Constanța, ocupanta locului 2, viitoarea adversară a giuleștenilor. Miercuri, de la ora 19:00, rapidiștii vor juca la Ovidiu, în prima rundă a returului Play-Off-ului.

Aioani – Braun, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Borza – Hromada (51′ Emmers) – Krasniqi, Oaidă, Petrila (72′ Bamgboye) – Hasani (71′ Burmaz), Rrahmani. Antrenor: Bogdan Lobonț.

Rezerve neutilizate: Drăghia – D. Grigore, Onea, I. Cristea, Bădescu, Cîrjan, El Sawy, Cepoi, Papeau.

FCSB

Târnovanu – V. Crețu, Chiricheș (42′ Dawa), Ngezana, Radunovic – Lixandru (77′ Alhassan), Șut, D. Olaru (cpt.) – Oct. Popescu (77′ Radaslavescu), Miculescu (46′ A. Băluță), F. Coman. Antrenor: Elias Charalambous.

Rezerve neutilizate: A. Vlad, Udrea – Antwi, Haruț, A. Pandele, Panțiru, D. Popa, M. Toma.

• Cartonașe roșii: 0-0
  • Cartonașe galbene: 4-6 (F. Coman, V. Crețu, D. Olaru, Radunovic / Oaidă, Hromada, P. Iacob, Bamgboye, Rrahmani, Braun)