REMIZĂ LA STARTUL RETURULUI | SEPSI – RAPID 0-0

noiembrie 11, 2023

Rapid a jucat la Sf. Gheorghe, în debutul returului sezonului regular din SuperLigă, încheind la egalitate, 0-0, meciul cu Sepsi OSK, același rezultat înregistrat și în prima rundă a stagiunii.

Fără antrenor pe bancă, Cristiano Bergodi fiind suspendat, după ce a primit patru cartonașe galbene, Rapid a bifat cel de-al 13-lea meci consecutiv fără înfrângere.

Meciul de pe Sepsi Arena a fost unul cu puține ocazii de gol, însă a fost unul alert, spectaculos.

În prima parte, gazdele au punctat la capitolul șanse de a marca prin șuturi din afara careului, însă fie Horațiu Moldovan, fie lipsa de inspirație a lui Safranko au menținut scorul egal.

În cele 50 de minute ale reprizei, rapidiștii au combinat bine, fără să-și creeze, însă, vreo ocazie mare de a înscrie.

După reluare, antrenorul Rapidului l-a „debutat” pe Juvhel Tsoumou, atacantul congolez sosit cu o zi în urmă în Giulești, din postura de jucător liber de contract.

În minutul 64, Andrei Borza (17 ani) a avut o finalizare superbă, cu exteriorul din marginea careului, portarul Niczuly având o intervenție superbă.

Tsoumou a fost aproape de un debut perfect, însă „foarfeca” sa a lovit bara transversală a porții covăsnenilor.

Ultima șansă de gol a meciului i-a aparținut lui Omar El Sawy, atacantul de 19 ani al Rapidului șutând de la aproximativ 30 de metri, însă Niczuly, cel mai bun jucător al gazdelor, a fost la post.

Partida s-a încheiat la egalitate, 0-0, iar Rapid a acumulat 30 de puncte, urcând pe poziția a doua a SuperLigii, cel puțin până la meciul Poli Iași – CFR Cluj.

Următorul meci al băieților antrenați de Cristiano Bergodi va avea loc peste 17 zile, pe 27 noiembrie, atunci când în Giulești va veni Universitatea Cluj.

H. Moldovan – Braun, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Borza – Al. Albu (73′ C. Cîrjan), Oaidă (58′ Kait) – Bamgboye, Al. Ioniță II (58′ Tsoumou), Papeau (84′ El Sawy) – B. Valle. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Onea, I. Cristea, D. Grigore, Pănoiu.