ST. PÖLTEN – RAPID 3:2

iunie 29, 2022

Rapid a disputat astăzi primul joc amical al verii, pierzând în fața formației austriece de liga secundă SKN St. Pölten, 2-3 (2-2).

Adrian Mutu a menajat o parte din jucători, încercând diverse scheme de joc.

Gazdele au înscris repede două goluri, prin Hartwig (13, 21), însă Rapid a avut puterea să revină pe tabelă până la pauză.

În minutul 37, Claudiu Belu a centrat de pe partea dreaptă, mingea a ajuns la Florin Ștefan, în marginea careului, iar acesta a trimis un șut violent în stânga portarului gazdă.

Cu două minute înainte de pauză, Ștefan Pănoiu a șutat din voleu din centrul careului și a adus egalarea.

După pauză, Adrian Mutu a schimbat mai mulți jucători, introducând jucători tineri, iar pe finalul jocului, Jaden Montnor a adus victoria austriecilor (83).

Pentru Rapid urmează alte trei partide de verificare, cu Cracovia (1 iulie), cu LASK Linz (2 iulie) și Slavia Praga (5 iulie).

Delegația rapidistă se va întoarce în țară pe 6 iulie, urmând a începe noul sezon în week-end-ul 15-17 iulie.

Tragerea la sorți a țintarului ligii întâi va avea loc pe 1 iulie.