START FULMINANT: RAPID – SEPSI 3-0

ianuarie 21, 2023

Rapid a plecat ca din pușcă în noul an, reușind o victorie categorică în partida cu Sepsi OSK, 3-0 (3-0).

Giuleștiul a dus dorul fotbalului, iar 12.000 de oameni au venit la primul meci de acasă, în ciuda ploii căzute în București.

Fără Dragoș Grigore și Jayson Papeau, accidentați, și Ljuban Crepulja, suspendat, Rapid a arătat poftă de joc și a decis jocul în primele 20 de minute.

După numai cinci minute de la startul partidei, Mattias Kait i-a pasat excelent lui Marko Dugandzic, croatul s-a demarcat foarte bine și l-a învins pe Niczuly.

În minutul 13, același Dugandzic s-a înălțat perfect la un corner executat de Ioniță și a punctat cu capul pentru 2-0.

Un alt corner a adus și golul trei. Ioniță a executat din nou, Dimitrov a făcut henț, iar arbitrul Feșnic, deși lăsase inițial jocul să continue, a revenit asupra deciziei, după intervenția celor din camera VAR, și a acordat penalty.

Golgheterul croat a executat și a reușit un hat-trick perfect, ajungând la 12 goluri marcate în acest sezon.

În finalul primei reprize, Horațiu Moldovan, sărbătoritul zilei, a avut o paradă din poziție de unu la unu cu Marius Ștefănescu, iar Rapid a intrat la cabine cu un avantaj clar, 3-0.

Giuleștenii puteau majora scorul în două ocazii, însă șuturile lui Dugandzic (52) și Răzvan Onea (70) au lovit bara porții lui Niczuly.

Rapid a învins cu 3-0 și a urcat pe poziția a treia, cu 41 de puncte, apropiindu-se la numai patru puncte de liderul Farul Constanța, care va juca duminică împotriva ocupantei locului doi, CFR Cluj.

Pentru băieții lui Adrian Mutu urmează o deplasare dificilă, la Cluj-Napoca, unde vor întâlni Universitatea, vinerea viitoare, de la ora 20:00.