SUPERLIGA | FC BOTOȘANI – RAPID 0-0

decembrie 2, 2023

Rapid s-a întors cu un singur punct din deplasarea de la Botoșani, băieții lui Cristiano Bergodi nereușind să înscrie în fața ultimei clasate.

Cu Omar El Sawy (19 ani) pentru prima dată titular, dar și fără Andrei Borza, lăsat pe bancă după 14 meciuri consecutive, Rapid a ratat prima ocazie în minutul 17.

Șutul lui Funsho, după o pasă a lui Kait, a trecut puțin peste poarta lui Răzvan Ducan. Replica gazdelor a venit chiar la faza următoare, când șutul puternic, de la distanță, a lui David Gabriel a fost respins spectaculos de Horațiu Moldovan, peste poartă.

A urmat o bară a botoșenenilor, dar și un duel în care Adams l-a faultat pe Onea în careu, însă „centralul” Andrei Moroiță a lăsat jocul să continue.

Până la pauză, Rapid a mai avut două ocazii mari de gol, însă Ducan s-a opus șuturilor lui Borja Valle și Alex Ioniță II, menținând tabela neschimbată.

În partea secundă, gazdele l-au mai pus o dată la încercare pe Horațiu Moldovan, însă goalkeeperul ce s-a calificat la „europene” cu naționala României a apărat excelent, fiind și ales jucătorul meciului.

În minutul 89, Rapid putea da lovitura, însă golul marcat de Kevin Soni a fost anulat, după intervenția VAR, din cauza unui henț.

Giuleștenii coboară un loc, în urma acestui rezultat, până pe 4, însă se apropie la un singur punct de ocupanta locului secund, CFR Cluj.

Formația clujeană este chiar următoarea adversară a Rapidului, miercuri, de la ora 19:00, atunci când cele două echipe vor lupta pentru un loc în sferturile Cupei României. Partida decisivă din grupele competiției se va desfășura pe Giulești – Superbet Arena, biletele fiind disponibile AICI!

H. Moldovan – Braun, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Onea – Kait, Al. Albu (65′ Oaidă) – Bamgboye (57′ Papeau), Al. Ioniță II (57′ K. Soni), El Sawy (57′ Pănoiu) – B. Valle (73′ C. Cîrjan). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: Drăghia – I. Cristea, A. Borza, D. Grigore.