SUPERLIGA | ÎNFRÂNGERE ÎN BĂNIE

martie 31, 2024

Rapid a pierdut cel de-al doilea meci din Play-off, 1-2 (0-0) la Craiova, contra Universității, după ce a condus cu 1-0.

Deplasarea în Bănie a fost una specială, deoarece patronii clubului, Dan Șucu și Victor Angelescu, au mers cu autocarele, alături de suporterii plecați din Capitală.

Cristiano Bergodi nu s-a putut baza pe Cristian Săpunaru, Ermal Krasniqi și Mattias Kait, accidentați, și pe Răzvan Oaidă, suspendat după eliminarea din partida cu Farul.

Începutul i-a aparținut Rapidului, cu două șanse de gol ratate de Iulian Cristea, cu capul, și Jayson Papeau, cel care a fost blocat de Zajkov.

Până la pauză, Albion Rrahmani a trecut de două ori pe lângă deschiderea scorului, însă a ratat două ocazii mari, una dintre ele după un șut peste poartă, din doar câțiva metri.

Repriza secundă a început perfect pentru giuleșteni, aceștia reușind să marcheze după numai trei minute. Cornerul executat de Papeau a fost reluat, cu capul, în plasa porții lui Popescu de către Funsho Bamgboye.

Lucrurile păreau să se simplifice mult în minutul 51, atunci când Lyes Houri a văzut cel de-al doilea cartonaș galbene, iar oltenii aveau să joace mai bine de 40 de minute în inferioritate.

Acest lucru i-a motivat suplimentar pe olteni, aceștia reușind egalarea în minutul 59, atunci când pasa excelentă a lui Mitriță, la limita off-side-ului, l-a găsit pe Ștefan Baiaram, iar decarul oltean a înscris pe lângă Aioani.

În minutul 65, Istvan Kovacs a dictat penalty pentru Universitatea, după un duel între Hromada și Ivan, iar Alexandru Mitriță a transformat cu siguranță, aducându-i pe olteni în avantaj.

Markovic a avut șansa golului trei, însă Aioani a intervenit excelent, în timp ce Borza a ratat ultima șansă a meciului, dar portarul Popescu a respins cu piciorul.

Universitatea s-a impus cu 2-1 și a rămas pe poziția secundă, cu 31 de puncte, cu trei mai multe decât CFR Cluj și Rapid.

În următoarele două runde, Rapid va juca pe teren propriu, cu CFR Cluj, sâmbăta viitoare, și Sepsi OSK.

Aioani – Braun (67′ Onea), I. Cristea, P. Iacob (cpt.), Borza – Djokovic (75′ Emmers), Hromada (75′ Al. Albu) – Bamgboye, Hasani (67′ Burmaz), Papeau (57′ Petrila) – Rrahmani. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: Drăghia – D. Grigore, Săpunaru, Bădescu, Cîrjan, El Sawy.

U. CRAIOVA

L. Popescu – Șt. Vlădoiu, Zajkov, Badelj, Căpățînă (81′ Ndong) – Houri, Mateiu (53′ Mekvabishvili), Al. Crețu – Al. Mitriță (cpt.) (81′ J. Markovic), A. Ivan (71′ Maldonado), Baiaram. Antrenor: Ivaylo Petev.

Rezerve neutilizate: D. Lazar – Bana, Cîmpanu, M. Danciu, Koljic, Kozulj, R. Silva, Soiri.

• Cartonașe roșii: 1-0 (Houri 51)
  • Cartonașe galbene: 6-2 (Vlădoiu ’39, Houri ’43, ’51, Baiaram ’51, Badelj ’85, Markovic ’90+5 / Papeau ’54, Braun ’57)