SUPERLIGA | RAPID – FC VOLUNTARI 1-2

decembrie 10, 2023

Rapid a pierdut cel de-al doilea joc consecutiv pe teren propriu, în campionat, 1-2 (0-0), în fața lui FC Voluntari, în runda a 19-a a SuperLigii.

La trei zile de la eliminarea din Cupa României, Cristiano Bergodi a păstrat același unsprezece de start, însă nu a reușit să obțină un rezultat pozitiv, ajungând la cinci partide consecutive fără victorie.

În prima parte a jocului, Rapid și-a creat două ocazii bune de gol, ambele ratate de Jayson Papeau, în timp ce oaspeții l-au pus la încercare o singură dată pe Horațiu Moldovan, însă repriza s-a încheiat fără goluri.

Alex Ioniță, intrat la pauză, a avut un șut bun, la colțul lung, după o pasă a lui Papeau, însă Jesus Fernandez a respins, cu greu, în corner.

Pe contraatac, oaspeții au deschis scorul prin Adam Nemec, în minutul 66, golul fiind inițial anulat pentru offside, dar validat în urma analizei VAR.

În minutul 73, Sigurjonnson a reușit o acțiune foarte bună pe partea dreaptă, i-a pasat lui Ricardinho în careu, iar portughezul a înscris cu un șut sub bară.

Cu opt minute înainte de final, Borza i-a oferit un assist lui Jayson Papeau, iar francezul a marcat cu un șut fabulos, din afara careului, direct în vinclul porții lui Fernandez.

Tot Papeau a fost aproape de egalare, însă goalkeeperul spaniol a scos extraordinar șutul frumos al lui Jayson.

În ciuda atacurilor de final, giuleștenii au fost învinși de ilfoveni, și rămân pe poziția a patra a clasamentului, cu 31 de puncte.

Rapid va încheia anului 2023 cu două deplasări, la Ploiești, unde va întâlni Petrolul, în Primvs Derby (15 decembrie), și la Ovidiu, unde va da piept cu Farul Constanța (20 decembrie).