SUPERLIGA | RAPID „TOPEȘTE” OȚELUL

februarie 4, 2024

Rapid a reușit să-i administreze prima înfrângere în deplasare Oțelului Galați, după 2-1 pe Giulești, în etapa #24 a Superligii României.

La meciul 50 cu Cristiano Bergodi pe bancă, Rapid a început într-o formulă mai puțin folosită până acum, cu două vârfuri, Albion Rrahmani și Borisav Burmaz.

• Lovitura simbolică de start a fost dată de Nicolae „Bimbo” Paraschiv, fostul jucător al Rapidului de la începutul anilor 80, marcator a 46 de goluri pentru giuleșteni.

După numai cinci minute, golgheterul kosovar al Rapidului a deschis scorul după o acțiune personală, reușind să îl învingă pe Relu Stoian. A fost cel de-al optulea gol al lui Albion Rrahmani în tricoul alb-vișiniu.

Oaspeții au avut șansa egalării prin Rusevic, însă Aioani și Săpunaru l-au blocat pe atacantul sârb al Oțelului.

Rapid a avut șansa golului în minutul 33, atunci când centrarea lui Onea a fost reluată peste poartă de către Alex Albu, din centrul careului.

În cel de-al doilea minut de prelungiri al primei reprize, Jayson Papeau i-a pasat la marginea careului lui Borisav Burmaz, iar sârbul a trimis o „torpilă”, în plasa porții lui Stoian. 2-0, la pauză!

„Bora”, venit în această iarnă de la FK Vozdovac, a marcat cel de-al treilea gol consecutiv, în tot atâtea meciuri.

În partea secundă, Rapid a preferat să conserve rezultatul, chiar dacă Ermal Krasniqi, revenit după o etapă în care a fost accidentat, a avut șansa golului trei.

• Claudiu Petrila a revenit pe gazon după trei luni de la accidentarea din meciul cu Universitatea Craiova, fiind introdus pe teren în minutul 79, în locul lui Papeau.

În minutul 87, gălățenii au reușit golul de onoare, prin Juri Cisotti, italianul reluând cu capul din 6 metri.

Această victorie menține Rapidul la egalitate de puncte cu CFR Cluj, 42, cele două echipe urmând a se întâlni în runda următoare, la Cluj-Napoca, sâmbătă seara.

• La finalul partidei, Ermal Krasniqi a aflat că va avea un băiețel, după ce a lovit o minge specială, specifică pentru „gender reveal”

Aioani – Onea, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Borza – Krasniqi (79′ Bamgboye), D. Djokovic (66′ Oaidă), Al. Albu, Papeau (79′ Petrila) – Burmaz, A. Rrahmani (90+1′ F. Hasani). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: Drăghia – R. Bădescu, I. Cristea, C. Cîrjan, El Sawy, Al. Ioniță II.