U16 | RAPID A PIERDUT FINALA CUPEI ELITELOR

mai 30, 2024

Formația U16 a Rapidului a pierdut finala Cupei Elitelor U16, 0-2 (0-2), contra Farului Constanța, într-o partidă jucată la CNF Buftea.

Constănțenii au deschis scorul repede, în minutul 5, prin Matei Berchez, iar Rapid putea egala, însă golul marcat de giuleșteni a fost anulat pe motiv de offside.

Farul și-a mărit avansul în urma unui corner, în minutul 28, atunci când Ricardo Căldăraru a reluat cu capul în bară, mingea i-a revenit și a înscris din careul mic.

Băieții lui Marius Ardeleanu, susținuți intens de colegii de la academie, au căutat să revină pe tabelă, însă echipa antrenată de Liviu Ștefan s-a închis foarte bine, iar scorul a rămas neschimbat.

A fost prima finală a unei echipe rapidiste la Elită, după două sezoane la acest nivel.

La partidă au asistat printre alții și Dan Șucu, finanțator Rapidului, Mircea Lucescu, antrenorul cu care giuleștenii au luat titlul din 1999, dar și Nicolae Grigore sau Ionuț Mazilu, antrenori la naționala U16 a României.

D. Grigore – L. Oprea (85′ R. Banu), Soprovici (cpt.), R. Costache, Sehlaoui – R. Ioniță, L. Stoica (71′ Al. Dragomir) – S. Banu (85′ Mozăceanu), A. Șucu (46′ Moruț), Sora – Grancea (55′ A. Antonescu). Rezerve neutilizate: Z. Ionescu – V. Rădulescu, Porojan, M. Alexa.