UN PUNCT DIN BĂNIE | U. CRAIOVA – RAPID 1-1

martie 5, 2024

Rapid a încheiat la egalitate partida de la Craiova, 1-1, cu Universitatea, din penultima etapă a sezonului regular.

Fără Cristian Săpunaru, cel care a avut o răceală puternică, dar cu Jakub Hromada, pentru prima dată titular, Rapid a început cu Paul Iacob în postura de căpitan de echipă.

Prima șansă mare de gol a partidei i-a aparținut lui Florent Hasani, kosovarul nereușind să-l învingă pe Laurențiu Popescu, din poziție de unu la unu.

În minutul 20, Krasniqi, scăpat singur pe banda dreaptă, a fost îmbrâncit în momentul șutului de către Screciu, însă „centralul” Marian Barbu nu a acordat fault.

Gazdele au deschis scorul în minutul 30, atunci când Alexandru Mitriță a „pus” latul din 11 metri, după centrarea lui Bancu.

Imediat după pauză, același Mitriță a avut șansa golului doi, însă șutul său din colțul careului mic, după o poziție suspectă de offside, a trecut pe lângă poarta lui Aioani.

La numai patru minute de la reluare, Rapid avea să egaleze prin slovacul Jakub Hromada, cel care a finalizat din alunecare centrarea foarte bună a lui Krasniqi. 1-1!

Jayson Papeau, intrat în locul lui Petrila, a trecut pe lângă cea de-a doua reușită a Rapidului, în minutul 64, când a trimis în fața porții, din poziție bună.

În minutul 85, Răzvan Oaidă a fost faultat clar în careu de către Maldonado, însă arbitrul de centru nu a acordat nici de această dată penalty.

Jocul s-a încheiat cu o remiză ce îndepărtează ambele  echipe de prima poziție, ocupată de FCSB, viitoarea adversară a Rapidului.

Sâmbătă seară, pe Arena Națională, de la ora 20:00, va avea loc derby-ul bucureștean în care se vor întâlni primele două echipe ale SuperLigii.

Aioani – Braun, P. Iacob (cpt.), I. Cristea, R. Bădescu – Hromada (61′ Al. Albu), Oaidă – Krasniqi, Hasani (71′ Burmaz), Petrila (61′ Papeau) – A. Rrahmani. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Borza, C. Cîrjan, Săpunaru, Bamgboye, D. Grigore, D. Djokovic, El Sawy.