UTA – RAPID 1-2 ȘI TOTUL SE JOACĂ ÎN REGIE

Rapid rămâne în lupta pentru promovarea în Liga 1, după o victorie vitală obținută pe terenul liderului ligii secunde, UTA Arad, 2-1 (0-1).

Pe stadionul Motorul, Rapid a trebuit să facă față și unei galerii numeroase a gazdelor, chiar dacă jocul s-a disputat fără spectatori, însă arădenii au reușit să „păcălească” această regulă.

Giuleștenii au început meciul mai bine, Crețu încercându-l pe Florin Iacob cu un șut din afara careului, iar gazdele au replicat prin Ursu, însă Mihai Popa a respins în corner.

În minutul 24, Rapid l-a pierdut pe Saifeddine Alami, accidentat la piciorul drept, acesta fiind înlocuit de Labeau.

Drăghiceanu și Alex Ioniță I au încercat poarta adversă cu șuturi de la distanță, iar în minutul 37 s-a produs deschiderea scorului.

Fostul rapidist Alex Ioniță a șutat din unghi, Popa a văzut târziu mingea și a respins-o în fața porții, Alex Iacob a protejat balonul pentru portarul nostru, însă Miculescu a speculat și a înscris primul gol al partidei.

La pauză, Dan Alexa i-a mobilizat pe băieți, iar de la cabine a ieșit o altă echipă a Rapidului.

Cu Sefer, Vali Alexandru și Rareș Lazăr trimiși în teren, Rapid a pus stăpânire pe joc, iar în minutul 57, Facundo Mallo a „pus” capul la o centrare din lovitură liberă și a egalat.

Avântul alb-vișiniu a continuat, iar Sefer a ratat două șanse bune de a aduce Rapidul în avantaj, Iacob fiind providențial.

În minutul 78, Sefer a executat un corner de pe partea dreaptă, Mallo i-a luat fața lui Melinte și a reușit dubla, întorcând scorul în favoarea băieților lui Dan Alexa.

Rapid a reușit să închidă bine finalul jocului, iar partida s-a încheiat cu victoria giuleștenilor, cu 2-1, rezultat ce strânge clasamentul și le oferă rapidiștilor, în continuare, șanse la un loc în primele trei echipe ale play-off-ului.

În ultima etapă, Rapid va primi vizita lui Turris Turnu Măgurele, duminică, 2 august, de la ora 18:30.

RAPID 

M. Popa – Bonnin, Mallo, A. Iacob, Goge – Crețu (54′ Sefer), Cârstocea, Jorza (54′ R. Lazăr) – Alami (24′ Labeau) – Drăghiceanu (54′ V. Alexandru), Hlistei (85′ B. Manole). Antrenor: Dan Alexa.

UTA

Fl. Iacob – Bustea, Melinte, F. Ilie, Roumpoulakou – Miculescu (81′ Oroian), R. Moise, D. Isac, O. Ursu (81′ Ciucur) – A. Ioniță I (69′ C. Rus), Buhăcianu (69′ Jebari). Antrenor: Laszlo Balint. 

VIDEO – REZUMATUL MECIULUI