VICTORIE CATEGORICĂ CU VOLUNTARI

februarie 5, 2023

Rapid și-a continuat forma excelentă pe teren propriu, reușind o victorie fără drept de apel în etapa #24 a Superligii.

Pe un stadion Giulești aproape plin, în ciuda unei temperaturi negative, Rapid a învins cu 4-1 (2-0), singurul gol fiind primit în prelungirile partidei.

Adrian Mutu nu s-a putut baza pe trei piese importante, Jayson Papeau, Dragoș Grigore și Mattias Kait fiind accidentați, însă „l-a debutat” pe nigerianul Funsho Bamgboye.

Suporterii veniți pe stadion au avut parte și de o premieră, aceștia putând vedea pe tabelele de marcaj prima repriză a partidei de handbal feminin dintre Metz și Rapid, meci din Liga Campionilor, pierdut de fetele noastre, cu 34-32.

• Ionuț Mazilu, fostul atacant al Rapidului, și fiul său Casian, component al grupei U15, au dat lovitura simbolică de start

Jocul a început cu ratarea lui Pănoiu, tânărul mijlocaș giuleștean fiind blocat în ultimul moment de Armaș, cel care s-a aruncat „la sacrificiu” în fața mingii șutate de jucătorul de 20 de ani.

Tot de la Pănoiu a pornit și primul gol, din minutul 20. Pasa acestuia a fost prelungită de Albu până la Dugandzic, iar croatul, din șapte metri, l-a învins pe Mihai Popa, fostul goalkeeper al Rapidului, din sezonul 2019/2020.

Oaspeții au oferit o replică în minutul 36, când șutul lui Cristian Costin a trecut pe lângă poarta lui Horațiu Moldovan.

Rapidiștii au intrat la cabine cu avantaj de două goluri, după o fază superbă petrecută în minutul 43.

Faza golului doi a plecat de la Crepulja, cel care i-a pasat lui Albu, acesta a reușit un un-doi excelent cu Ioniță, iar „Albeață” a punctat cu un șut din cădere, mingea ducându-se în plasa laterală a porții lui Popa.

Tot Rapid la cârmă, și după pauză

Partea secundă i-a aparținut tot Rapidului, iar cea de-a treia reușită a venit în minutul 55, atunci când șutul puternic, din lateral, al lui Alex Ioniță a fost respins în față de Popa, iar Marko Dugandzic a înscris din apropiere.

Căpitanul Cristi Săpunaru a fost și el aproape de gol, însă șutul său din marginea careului l-a „întins”  pe Mihai Popa, portarul ilfovenilor reușind să respingă în corner.

Alex Albu a fost și el aproape de dublă, însă lovitura sa de cap, din minutul 75, a lovit stâlpul din stânga porții lui FC Voluntari. Cinci minute mai târziu, același Albu a trimis puțin pe lângă, tot cu capul.

În minutul 82, Onea a reușit o cursă pe partea dreaptă, a întors în centrul careului, de unde Dugandzic a făcut din nou hat-trick-ul, după „tripla” reușită în ultima partidă de pe Giulești, cu Sepsi OSK.

A fost golul 15 din actualul sezon pentru atacantul croat, acesta devenind liderul clasamentului golgheterilor din Superliga României, depășindu-l pe italianul Compagno.

În primul minut din prelungiri, Săpunaru nu a reușit să respingă centrarea lui Ricardinho, iar Marcelo Lopes, de pe linia porții, a marcat golul de onoare al oaspeților, stabilind scorul final: 4-1!

În urma acestei victorii, Rapid și-a consolidat poziția a treia în Superligă, cu 45 de puncte, cu cinci mai puține decât liderul CFR Cluj, care are însă un meci mai puțin, aceștia urmând a întâlni FCSB, duminică seara.

Rapid va juca și în etapa următoare pe teren propriu, vineri, 10 februarie, de la ora 20:00, contra formației lui Adrian Mititelu, FCU Craiova 1948.

H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Morais (79′ F. Ștefan) – Emmers (79′ A. Ciobanu), Crepulja, Al. Albu – Pănoiu (79′ Sefer), Dugandzic (83′ Luckassen), Al. Ioniță II (71′ Bamgboye). Antrenor: Adrian Mutu.

Rezerve neutilizate: Drăghia – Ignat, Belu, V. Costache

FC VOLUNTARI

M. Popa – Ricardinho, Matricardi (46′ C. Paz), Armaș, Aliji – Sigurjonsson (65′ H. Tavares), V. Rață – C. Costin (55′ M. Lopes), Merloi, Damașcan (55′ M. Răduț) – Nemec (46′ Dumiter). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

Rezerve neutilizate: J. Fernandez – U. Meleke, Al. Vlad, R. Voican

Am avut un meci reușit, nu doar la nivel de goluri, în general a fost un meci bun, chiar dacă am fost puțin surprinși la începutul meciului, pentru că au schimbat sistemul chiar înainte de start, însă l-am schimbat și noi pe moment.

Mă bucur că am câștigat. Pentru noi, toate meciurile sunt importante, dar unele sunt mai importante decât altele, mai ales când suntem pe finalul campionatului regular. Suntem neînvinși de șapte meciuri, suntem pe un drum bun și avem un moral bun.

Singurul lucru care mă deranjează este că am luat gol în ultimele secunde ale meciului, dar nu vreau să-l mânii pe Dumnezeu, vreau să mă bucur de această victorie.

Băieții au înțeles că aceste meciuri sunt extrem importante, chiar dacă adversarul este sub noi în clasament.

Marko Dugandzic este într-un moment foarte bun, este golgheterul campionatului, se vede că are o relație bună cu coechipierii lui, se vede că se simte bine la Rapid.

Funsho mi-a plăcut cum a intrat, toți băieții au intrat bine, conectați la joc. Sper ca Funsho să se adapteze și să arate că merită să joace la Rapid” – ADRIAN MUTU