VICTORIE CLARĂ ÎN DERBY | RAPID – DINAMO 4-0

septembrie 2, 2023

Rapid și-a continuat forma foarte bună din ultima perioadă, reușind să o învingă categoric pe rivala bucureșteană Dinamo, 4-0 (1-0).

Cu un Giulești arhiplin în spate, băieții lui Cristiano Bergodi nu le-au oferit nicio șansă adversarilor, oaspeții contând foarte puțin în ofensivă.

• Lovitura de start simbolică a fost dată de fostul mare jucător al Rapidului, Ion Goanță, cel care a marcat 80 de goluri pentru giuleșteni

Pentru prima dată titular, Albion Rrahmani a ratat o șansă uriașă după numai zece minute, șutul său trecând pe lângă poarta lui Golubovic.

În minutul 34, Bamgboye l-a driblat în careu pe Amzăr, iar fundașul dinamovist l-a faultat pe mijlocașul nigerian, arbitrul Feșnic acordând penalty.

• 12.449 de suporteri au fost prezenți la partida Rapid – Dinamo, toate biletele fiind vândute cu aproape trei zile înainte de meci

În lipsa golgheterului Marko Dugandzic, kosovarul Rrahmani a executat cu siguranță lovitura de pedeapsă și a deschis scorul.

Prima repriză s-a încheiat cu șutul de la distanță a lui Borja Valle, respins cu dificultate în lateral de portarul sloven al oaspeților.

Rapidiștii s-au dezlănțuit în partea secundă, reușind să puncteze în minutul 56, când lovitura de colț executată de Petrila a fost reluată în plasă de Răzvan Oaidă. Mijlocașul venit în această vară a marcat primul gol în tricoul alb-vișiniu.

Două minute mai târziu, Funsho i-a pasat bine lui Petrila în careu, însă atacantul giuleștean a trimis peste poartă.

În minutul 61, Oaidă l-a lansat excelent pe mijlocașul sosit de la CFR Cluj și Claudiu Petrila și-a trecut numele pe lista marcatorilor, ridicând scorul la 3-0.

Căpitanul Cristian Săpunaru a simțit o durere, lăsându-i locul lui Iulian Cristea, pentru a nu forța o accidentare.

Albion Rrahmani a reușit cea de-a doua „dublă” consecutivă, cu opt minute înainte de final, acesta finalizând pasa lui Bamgboye, cu o execuție de mare atacant.

• Rrahmani a fost convocat la naționala Kosovo, pentru meciurile cu Elveția și România, din preliminariile Euro 2024

4-0, la final, iar Rapid a egalat cea mai clară victorie împotriva dinamoviștilor din istoria duelurilor cu formația din Ștefan cel Mare.

În urma acestui rezultat, băieții lui Cristiano Bergodi au urcat până pe locul secund, la un punct în spatele liderului, urmând a se deplasa la Galați, peste două săptămâni.