VICTORIE GIULEȘTEANĂ | RAPID – CFR CLUJ 2-0

octombrie 17, 2021

Rapid a obținut o victorie extrem de importantă în etapa a 12-a, 2-0 (1-0), cu formația campioană și liderul Ligii 1, CFR Cluj.

Obligată să meargă la Mioveni, fără suportul galeriei din Peluză, dar și fără șase absențe, Rapid a făcut un meci excelent și a reușit să învingă pentru prima dată după șase etape.

Sefer a dat tonul cu un șut superb de la mare distanță, însă portarul Hindrich a respins peste poartă, în minutul 6.

Câteva minute mai târziu, Stahl a șutat puțin pe lângă poartă, iar golul a venit în minutul 27, atunci când Adi Bălan a înscris din pasa lui Albu.

Nouarul rapidist ar fi putut să își treacă și golul doi în palmares, însă arbitrul Hațegan i-a anulat golul din ultimul minut al primei reprize pe motiv de offside.

Bălan a reușit în cele din urmă golul descătușării în minutul 55, atunci când Sefer a pătruns pe partea dreaptă, a centrat în careu, iar atacantul nostru a reușit dubla.

Alex Albu a avut șansa golului trei, însă Hindrich l-a blocat din poziție de unu la unu, în timp ce Horațiu Moldovan a avut cea mai dificilă intervenție abia în minutul 78, la șutul lui Deac.

Finalul a adus un succes mare pentru Rapid, succes ce-i duce pe băieții lui Mihai Iosif pe locul 5, cu 21 de puncte.

În următoarea etapă, Rapid va merge în Ștefan cel Mare pentru derby-ul cu Dinamo, sâmbătă, 23 octombrie, de la ora 20:30.

H. Moldovan – Hlistei, Săpunaru (cpt.), Dandea, D. Grigore, Morais – Sefer (90+2 Al. Ioniță II), Albu, Crepulja, Stahl (67 R. Ilie) – Ad. Bălan (70 Bnou Marzouk). Antrenor: Mihai Iosif

Rezerve neutilizate: Drăghia – Demici, Florică, Nastos, B. Barbu, R. Costin