VICTORIE ISTORICĂ: FCSB – RAPID 1-5

mai 28, 2023

Rapid a obținut o victorie istorică, împotriva unei rivale, învingând-o cu 5-1 pe FCSB, ocupanta locului secund, chiar pe Arena Națională.

Chiar dacă nu mai exista miza locului în clasament, cele două formații neavând cum să mai urce sau să coboare după acest ultim meci, intensitatea a fost ridicată.

Adrian Mutu l-a trimis, în premieră în acest sezon de Superligă, între buturi pe Virgil Drăghia, oferindu-i șansa portarului crescut în Giulești la debutul în campionat. De asemenea, golgheterul campionatului, Marko Dugandzic, a fost suspendat pentru ultima rundă a sezonului.

Startul meciului a fost în forță pentru giuleșteni, iar după numai 7 minute, după o pasă superbă a lui Papeau, olandezul Kevin Luckassen l-a învins pe Târnovanu pentru prima dată.

Francezul Jayson Papeau a fost la un pas să dubleze avantajul Rapidului, însă goalkeeperul gazdelor s-a opus.

La următoarea fază, în minutul 17, Ștefan Pănoiu a reușit să înscrie cu un șut din afara careului, ajutat și de devierea lui Paul Iacob.

Rapidiștii au profitat de momentul bun și au înscris golul trei în minutul 26, când, după un corner executat de Onea, Luckassen a recentrat în fața porții, iar Paul Iacob a pus latul pentru 3-0!

Înainte de finalul primei reprize, Virgil Drăghia a avut o paradă superbă la șutul lui Miculescu și a menținut avantajul de trei goluri după 45 de minute.

Gazdele au avut o tresărire de orgoliu în startul reprizei secunde când, după o ocazie rarisimă a lui Șut, Octavian Popescu a readus FCSB-ul în joc cu un gol frumos, în minutul 58.

Patru minute mai târziu, același Popescu i-a lăsat pe fecesebiști în 10 oameni, după ce l-a lovit fără minge pe Funsho Bamgboye.

Tot nigerianul a avut o șansă mare, după centrarea lui Onea, pentru ca în minutul 68, pasa excelentă a lui Iacob să fie finalizată în cele din urmă de Funsho, scăpat singur cu Târnovanu.

Scorul final a fost stabilit de același Bamgboye, care a punctat din prima după centrarea excelentă a lui Răzvan Onea.

Profitând de rezultat, Adrian Mutu le-a oferit șansa debutului în Superligă lui Bogdan Ungureanu, la numai 16 ani, dar și lui Alexandru Crivac, fiul fostului mijlocaș giuleștean, Iulian Crivac.

Rapid și-a trecut în palmares cea mai clară victorie din istorie în duelurile cu roș-albaștri, în deplasare: 5-1!

V. Drăghia (86′ B. Ungureanu) – Onea, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, F. Ștefan – Al. Albu, Kait – Bamgboye (86′ Al. Crivac), Pănoiu (74′ Sefer), Papeau (55′ C. Ignat) – Luckassen (73′ Al. Stan). Antrenor: Adrian Mutu.

Rezerve neutilizate: D. Grigore, J. Morais, Al. Ioniță II, Costache.

FCSB

Târnovanu – Pantea (46′ V. Crețu), Dawa (46′ Ov. Popescu), Haruț, Radunovic – D. Olaru (cpt.) (73′ Nikolov), Șut, Radaslavescu (46′ Oct. Popescu) – Miculescu (46′ Omrani), Compagno, F. Coman. Antrenor: Ilas Charalampous.

Rezerve neutilizate: A. Vlad – Sorescu, David Popa, Cordea.

• Faulturi: 14 – 9
  • Cartonașe roșii: 1 – 0 (Oct. Popescu ’63)
  • Cartonașe galbene: 2 – 3 (Radunovic ’45+3, Omrani ’77 / Luckassen ’45+2, Albu ’76, F. Ștefan ’77)
  • Atacuri periculoase: 88 – 45