VICTORIE LA CLUJ-NAPOCA, DUPĂ 12 ANI

februarie 11, 2024

Rapid își continuă parcursul perfect din 2024, reușind cea de-a patra victorie consecutivă din acest an, 1-0, la Cluj-Napoca, cu CFR.

Peste 1000 de rapidiști au luat calea Clujului pentru a-i susține pe băieți într-o deplasare dificilă, pe un stadion pe care Rapid nu mai câștigase din 2012.

Partida din runda #25 a Superligii a reprezentat și revederea cu fostul antrenor al Rapidului, Adrian Mutu, cel care a fost numit pe banca clujenilor, după o „aventură” la Neftchi Baku.

Cristiano Bergodi a început meciul cu același prim unsprezece cu care câștigase partida anterioară, contra Oțelului, preferând să trimită din nou doi atacanți pe teren, pe Rrahmani și Burmaz.

Kosovarul a fost cel care a avut prima șansă de gol, după numai două minute, atunci când a trimis pe spate peste poarta lui Sava.

Deschiderea scorului s-a produs în minutul 9, atunci când șutul lui Damjan Djokovic, de patru ori campion cu CFR, a fost deviat și a intrat în plasă, croatul reușind primul gol în tricoul Rapidului.

Marian Aioani s-a opus egalării, blocându-l pe Vasile Mogoș, din poziție de unu la unu, în timp ce Papeau a trimis „telefonat” pe poarta lui Sava.

Alex Albu, devenit căpitan după ieșirea lui Săpunaru, comoționat după un duel cu un adversar, a șutat de la distanță, puțin peste poartă.

În partea secundă, cei doi kosovari Krasniqi și Rrahmani au ratat două mari ocazii. Ermal a trimis o „torpilă” din afara careului, respinsă de Sava în bară, iar Albion nu l-a putut învinge pe goalkeeperul clujean după o pasă excelentă a aceluiași Krasniqi.

Albu a trimis cu capul puțin pe lângă poartă, iar Marian Aioani a avut o paradă în fața lui Karlo Muhar, în ultimul minut de joc.

Rapid și-a trecut în cont trei puncte mari, reușind să depășească CFR Cluj și să urce pe poziția a doua, la șase puncte în spatele liderului FCSB, care va juca duminică, acasă, cu Sepsi.

În etapa următoare, Rapid va juca acasă, contra lui Hermannstadt, vineri seara, de la ora 20:00.

Aioani – Onea (54′ Braun), Săpunaru (cpt.) (16′ I. Cristea), P. Iacob, Borza – Krasniqi (70′ Bamgboye), Djokovic, Al. Albu, Papeau (70′ Petrila) – Burmaz, Rrahmani (70′ Oaidă). Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilzate: Drăghia – D. Grigore, Cîrjan, El Sawy, Hasani, Hromada, Al. Ioniță II.