VICTORIE MUNCITĂ: 3-2 vs POLI IAȘI

octombrie 7, 2023

Rapid a reușit o nouă victorie pe teren propriu, învingând Politehnica Iași, cu 3-2, în etapa #12 din SuperLiga României.

Așa cum îi stă bine casei Rapidului, Giuleștiul a fost din nou plin la ultimul meci dinaintea pauzei datorate meciurilor echipelor naționale.

Partida a început cu lovitura de start simbolică, așa cum se obișnuiește la fiecare meci de acasă, Iosif „Sică” Damaschin fiind legenda ce a avut acest privilegiu.

Nigerianul Funsho Bamgboye a fost aproape de deschiderea scorului, după numai trei minute, însă lovitura sa de cap, după un corner, a trecut milimetric pe lângă poartă.

Primul gol al partidei a venit, însă, în poarta Rapidului, în minutul 6, tot în urma unui corner. Lovitura de cap a brazilianului Carlos Jatoba a fost deviată în plasă de atacantul ieșenilor Sergiu Buș.

Un minut mai târziu, Alex Ioniță a marcat, însă golul a fost anulat din cauza unui offside, după câteva minute în care a fost consultat VAR-ul.

Oaspeții ar fi putut să-și majoreze avantajul, dar șutul lui Gheorghiță a fost respins de Moldovan în bara din dreapta porții rapidiste.

Același Ioniță a fost aproape de egalare, însă și balonul lovit de el a lovit bara, această ocazie prefațând golul lui Claudiu Petrila.

În minutul 20, jucătorul venit în această vară a pătruns excelent în careu, după o pasă de la Oaidă, l-a driblat pe Ilie și a șutat la colțul lung, învingându-l pe Ailenei.

Două minute mai târziu, Albion Rrahmani a avut o incursiune bună pe centru, i-a pasat la limita offside-ului lui Alex Ioniță, iar decarul giuleștean a întors scorul.

După o nouă intervenție bună lui Horațiu Moldovan, ieșenii au egalat tot după o lovitură de colț, atunci când Julian Marchioni a profita de respingerea goalkeeperului nostru și a punctat din 6 metri, cu capul.

În prelungirile primei reprize, Claudiu Petrila, foarte activ în banda stângă, a fost faultat în care de Mihai Bordeianu, fostul său coleg de la CFR Cluj, iar arbitrul Marcel Bîrsan a acordat penalty.

Golgheterul Rapidului, Albion Rrahmani, a executat slab, permițându-i portarului Ionuț Ailenei să prindă mingea.

După un 2-2 la pauză, partea secundă a fost la fel de interesantă, în ciuda faptului că s-a înscris un singur gol.

Mai întâi, kosovarul Rrahmani a trimis pe lângă poartă, după ce a scăpat singur cu Ailenei, pentru ca în minutul 60 să vină golul izbăvitor pentru Rapid.

Petrila a avut o nouă cursă pe stânga, l-a servit pe Alex Ioniță, care a reușit „dubla”, după un șut perfect, sub bara porții ieșene. A fost cel de-al treilea gol pentru Bulgaru’, în ultimele două meciuri, după ce punctase și la Sibiu.

Funsho Bamgboye a avut o nouă ocazie uriașă, trasă la indigo cu cea din startul partidei, însă nigerianul a trimis din nou pe lângă poarta goală, cu capul.

Oaspeții puteau pleca cu un punct din Giulești, însă Horațiu Moldovan a avut o nouă intervenție de excepție, în primul minut din prelungiri. Lovitura de cap a fostului jucător al Rapidului Jakub Vojtus a fost respinsă spectaculos de portarul echipei naționale a României.

În cele din urmă, Rapid s-a impus meritat contra unei formații ieșene ce venea după patru meciuri fără înfrângere, victoria fiindu-i dedicată lui Daniel Niculae. Președintele rapidist a împlinit 41 de ani chiar în ziua meciului.

În urma acestei victorii, băieții lui Cristiano Bergodi au ajuns la opt meciuri fără înfrângere, șase succese și două remize, și au urcat pe poziția a treia a SuperLigii.

Campionatul se va întrerupe pentru două săptămâni, datorită meciurilor echipelor naționale, iar la reluare, Rapid se va deplasa la Oradea, unde va întâlni UTA Arad.

H. Moldovan – Braun, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, A. Borza – Al. Albu, Oaidă (87′ Pănoiu) – Bamgboye (64′ Papeau), Al. Ioniță II (76′ Kait), Petrila (87′ Cîrjan) – Rrahmani. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: Drăghia – R. Bădescu, Onea, Soni