#ZiDeMeci: CONCORDIA – RAPID

decembrie 6, 2019

Concordia Chiajna – Rapid se joacă sâmbătă, 7 decembrie, ora 16:00, pe stadionul din Chiajna, și este ultimul meci al anului 2019 pentru ambele echipe.

• Rapid și Concordia s-au întâlnit pentru prima dată pe 21 august 2011, în etapa a IV-a a primei ligi, echipa antrenată pe atunci de Răzvan Lucescu câștigând cu 2-0, prin golurile marcate de actualul antrenor al Rapidului, Daniel Pancu, în minutele 61 și 73.
  • La Chiajna, Rapid nu a reușit să înscrie în cele trei întâlniri directe, remizând de două ori (0-0), iar ilfovenii au învins o dată, cu 1-0.
  • Retrogradată din Liga 1, Concordia ocupă locul 16, cu 21 de puncte, însă cu un meci în minus, iar Rapid este pe poziția a treia, cu 32 de puncte.
  • Golgheterul Rapidului este Cătălin Hlistei, cu 8 goluri marcate, din cele 29 ale echipei, iar pentru ilfoveni fundașul Cristian Albu a punctat de 5 ori, din 15 goluri ale Concordiei.
  • Cele mai multe reușite ale Rapidului au venit în intervalele 15-30 și 75-90+, câte 8 în fiecare, iar Concordia a marcat cele mai multe goluri între minutele 30-45, cinci goluri.
  • Concordia a marcat în repriza secundă numai 4 goluri, celelalte 11 reușite fiind înscrise în prima parte. Rapid are un bilanț echilibrat, cu 14 goluri marcate în prima repriză, și 15, în cea de-a doua.
  • Cea mai clară victorie a gazdelor, din acest sezon, a fost reușită contra Sportului Snagov, 2-0, în timp ce Rapid a învins de două ori la patru goluri diferență, 5-1, la Mioveni, și 4-0, cu Pandurii.
  • Concordia a jucat de 9 ori pe teren propriu, având 5 victorii, 3 remize și o singură înfrângere, 0-3, cu Turris, în luna august, astfel că are 7 meciuri consecutive fără să piardă, la Chiajna.
  • Formația ilfoveană este antrenată de Erik Lincar (41 de ani), cel care a condus în startul sezonului Turris Turnu Măgurele, cu rezultate foarte bune.
  • Conform transfermarkt.ro, cel mai valoroși jucători din lotul Concordiei sunt Alin Dobrosavlevici (600.000 Euro), Andrei Marc (550.000 Euro) și Petre Ivanovici (450.000 Euro).
  • În lotul ilfovenilor se află un singur fost jucător al Rapidului, Nicușor Fota evoluând de 15 ori în tricoul alb-vișiniu, în sezonul în care giuleștenii au promovat în Liga 1, 2015/2016.
  • Tinerii U20 cei mai folosiți de către Concordia sunt: Alexandru Costache (20 de ani, portar, 6/0), Robert Ivan (19 ani, fundaș, 7/0), Andrei Paliu (19 ani, fundaș, 10/0), Alexandru Stănică (19 ani, fundaș, 13/0), Costin Ciucureanu (19 ani, mijlocaș, 15/1), Marian Obedeanu (18 ani, mijlocaș, 8/0) și Ionuț Păun (19 ani, mijlocaș, 5/1).
  • În meciul tur, din etapa a II-a, Rapid a învins Concordia Chiajna, cu 3-1, în Regie, prin golurile marcate de Hlistei (18p, 23), Vlada (32), respectiv Albu (7).
  • Partida de sâmbătă se va juca pe stadionul Concordia, din Chiajna, cu o capacitate de 5.123 de locuri.
  • Un meci de referință dintre cele două echipe s-a disputat în 2013, într-un baraj pentru rămânerea în prima ligă, câștigat de Rapid, cu 2-1, pe stadionul Dinamo.
  • Ambele formații au loturi foarte tinere, Concordia având o medie de vârstă de 22.2 ani, în timp ce Rapid are 22.5 ani.