RAPID ÎNTOARCE SCORUL ȘI ÎNVINGE MIOVENIUL

septembrie 17, 2022

Rapid a reușit cea de-a opta victorie a sezonului, după ce a întors scorul în partida cu CS Mioveni, 2-1 (1-1).

Pe un Giulești aproape plin, ca de obicei, Rapid primea vizita penultimei clasate, însă o echipă cu un moral bun, după o victorie la Sf. Gheorghe, 1-0, cu Sepsi.

Giuleștenii au început în forță, iar în minutul 8 a reușit să deschidă scorul. Francezul Papeau a prins un șut în vinclul porții lui Popescu, însă, după câteva minute de analiză, arbitrul Mladinovici a anulat golul pe motiv de offside, Dugandzic fiind pe traiectoria balonului.

La poarta cealaltă, în minutul 22, oaspeții au profitat de o lovitură de colț, iar Adrian Scarlatache a marcat cu capul, învingându-l pe Moldovan, portar ce a fost convocat la echipa națională a României.

Rapid a primit un impuls 12 minute mai târziu, atunci când Vlad Pop l-a faultat pe Junior Morais, iar arbitrul i-a acordat mijlocașului de la Mioveni cel de-al doilea cartonaș galben.

Adrian Mutu l-a pierdut pe Mattias Kait, acesta accidentându-se la faza eliminării, iar acest lucru i-a prilejuit debutul olandezului Xian Emmers, adus de la Roda Kerkrade.

Cu un om în plus, rapidiștii au forțat golul până la pauză, iar acesta a venit în minutul 40.

Pasa lungă a lui Cristi Săpunaru a fost retrimisă de Costache în fața porții, iar Antonio Sefer, cel care și-a prelungit contractul cu Rapid în urmă cu două zile, a egalat, punctând pentru a patra oară în acest sezon.

Același Sefer putea trimite Rapidul în avantaj la cabine, însă șutul său din prelungirile primei reprize a lovit stâlpul din dreapta lui Iustin Popescu.

Rapid a dat lovitura pe finalul meciului

Partea a doua a meciului s-a jucat într-un singur sens, spre poarta Mioveniului.

În minutul 56, Valentin Costache a ratat cea mai mare ocazie a partidei, nereușind să înscrie din câțiva metri, după o centrare excelentă a lui Săpunaru.

Zece minute mai târziu, Sefer putea face dubla, însă șutul său din afara careului a fost respins spectaculos de portarul Popescu.

Rapid a continuat presiunea la poarta oaspeților, iar cu trei minute înainte de final a reușit golul victoriei!

Ștefan Pănoiu i-a așezat mingea căpitanului nostru, la marginea careului, Săpunaru a șutat puternic, însă balonul a lovit bara porții argeșene, a revenit în teren, iar Kevin Luckassen, aflat la debutul în alb-vișiniu, a împins-o în poartă. 2-1!

Fluierul de final al partidei a adus Rapidului trei puncte mari, ce mențin echipa la egalitate cu liderul Farul Constanța.

Peste două săptămâni, băieții lui Adrian Mutu se vor deplasa la Ploiești, pentru meciul cu ultima clasată, Chindia Târgoviște, însă până atunci vor debuta în Cupa României.

Pe 28 sau 29 septembrie, Rapid va juca în deplasare, cu CS Afumați, formație de liga a treia, în Play-Off-ul Cupei, o eventuală victorie putând să îi ducă pe giuleșteni în grupele competiției.