RAPID ÎNVINGE MKS CRACOVIA, CU 2-1

iulie 1, 2022

Rapid a obținut prima victorie din cantonamentul austriac, 2-1 (0-1), împotriva formației poloneze de prima ligă MKS Cracovia.

Adrian Mutu a început cu o apărare experimentală, cu Moise, Albu, Morais și Ștefan, menajând o parte din jucători și pentru meciul de mâine, cu LASK Linz.

Rapid a început bine, însă bara transversală s-a opus deschiderii scorului, la șutul lui Valentin Costache.

Cu trei români în primul unsprezece, Hanca, Ghiță și Râpă, polonezii au deschis scorul prin kosovarul Florian Loshaj (24), din lovitură liberă.

La pauză, Adi Mutu a făcut șase schimbări, iar acestea s-au văzut în jocul giuleștean, Rapid reușind un joc foarte bun în partea secundă.

În minutul 56, Ștefan Pănoiu a reușit egalarea, mijlocașul de numai 19 ani fiind la cel de-al doilea gol consecutiv, după cel din partida cu St. Polten.

Cu 20 de minute înainte de finalul partidei, centrarea lui Rareș Ilie a fost reluată în bara transversală de același Pănoiu, mingea a revenit în teren, iar slovacul Jakub Vojtus a punctat pentru 2-1.

Astfel, giuleștenii și-au trecut în cont primul succes al verii, iar în ultimele două jocuri vor da piept cu LASK Linz (sâmbătă) și cu Slavia Praga (5 iulie).

Noul sezon va începe pe 15 iulie, Rapid urmând a juca în prima etapă cu CFR Cluj, în deplasare.

Prima partidă de pe teren propriu se va disputa în weekend-ul 22/23 iulie, împotriva FCSB-ului!