RAPID – SEPSI 0-0, LA DEBUTUL ÎN SUPERLIGĂ

iulie 15, 2023

Rapid a debutat în noul sezon al Superligii cu o remiză pe teren propriu, 0-0, contra câștigătoarei Supercupei României, Sepsi OSK.

Cu un nou antrenor pe bancă, Cristiano Bergodi înlocuindu-l pe Adrian Mutu cu numai cinci zile în urmă, Rapid a avut o primă repriză excelentă.

Susținuți de un stadion arhiplin, giuleștenii au trecut pe lângă deschiderea scorului în mai multe rânduri, cel mai periculos jucător fiind Cătălin Cîrjan. Jucătorul împrumutat de la Arsenal Londra a arătat o poftă bună de joc, ratând însă două șanse foarte bune de gol.

În prima parte a jocului, oaspeții, antrenați până la finalul sezonului trecut chiar de către Cristiano Bergodi, au avut o singură oportunitate de a înscrie, chiar în debutul partidei. Horațiu Moldovan a intervenit salvator în fața lui Safranko, după o neînțelegere cu Cristi Săpunaru.

Partea secundă a fost mult mai săracă în ocazii, jocul desfășurându-se mai mult la centrul terenului. Sepsi a avut un gol anulat, în minutul 67, atunci când reușita lui Ștefănescu a fost anulată după ce Safranko, aflat în offside, i-a obturat vederea lui Horațiu Moldovan.

La Rapid au debutat oficial cinci jucători noi, Cătălin Cîrjan, Răzvan Oaidă, Iulian Cristea, Christopher Braun, toți titulari, și Borja Valle, spaniolul intrând în minutul 79.

Pentru băieții lui Bergodi urmează o deplasare la Mediaș, acolo unde vor întâlni Universitatea Cluj, finalista Cupei României din sezonul trecut.

H. Moldovan – Onea, Săpunaru (cpt.), I. Cristea, Braun – Al. Albu (79′ Valle), Oaidă (63′ Kait) – Bamgboye, Cîrjan (70′ Pănoiu), Papeau (70′ Al. Ioniță II) – Dugandzic. Antrenor: Cristiano Bergodi.

Rezerve neutilizate: Drăghia – D. Grigore, Morais, Costache, Emmers

SEPSI

Niczuly (cpt.) – Otelita (86′ D. Oroian), M. Bălașa, M. Tamas, D. Ciobotariu – N. Păun, J. Rodriguez, C. Matei (80′ Alimi) – M. Ștefănescu (86′ A. Dumitrescu), Safranko (81′ M. Rondon), I. Gheorghe (60′ Damașcan). Antrenor: Liviu Ciobotariu.

• Atacuri periculoase: 61-34
  • Cartonașe galbene: 2-6 (Cristea ‘9, Valle ’90+5 – Balașa ‘2, Otelita ’30, Păun ’64, Ștefănescu ’68, Rodriguez ’68, Niczuly ’68)

Declarațiile lui Cristiano Bergodi, la finalul meciului – CLICK AICI!